МАГАЗИН

Народната банка има најмногу жени шефици во светот

Д-р Анита Ангеловска-Бежоска на функцијата гувернер на Народната банка на Република Северна Македонија е од 2018 година. 

Народната банка на Република Северна Македонија е лидер во светот по процентуална застапеност на жените на раководни позиции. Според листата на централни банки на ОМФИФ, во македонската Народна банка на 70 отсто од раководните места се жени, со што оваа институција предничи пред банките во САД, но и во Европа и на Балканот.

На листата на ОМФИФ со најголема застапеност на жените на раководни позиции се најдоа и федералните резерви на Сан Франциско, Чикаго, Минеаполис и Кливленд, централните банки на Австралија и Норвешка, а од регионот и  Србија.

Во извештајот се наведува дека во светот само 22 жени се на чело на централните банки и оваа состојба е практично непроменета во однос на 2013 година кога за првпат бил поставен овој индекс.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

МАГАЗИН

Истражувања: Некои особини и одлики се наследуваат главно од мајката

Повеќето човечки особини се полигенски, што значи дека тие се одредени со...

МАГАЗИН

Црната боја – признак за привлечност, интелигенција, самодоверба, црвената асоцира на ароганција

Моќта на бојата на облеката што се носи е потврдена со истражување...

МАГАЗИН

„Чет-ГПТ 4о“ со најбрз превод досега

Новата верзија „Чет-ГПТ 4о“ е достапна за јавноста од пред неколку дена,...

МАГАЗИН

Морската сол делотворна против мрсна коса

Проблемот со мрсна коса е предизвикан од акумулацијата на тн. Себум –...