СЦЕНА

„Набуко“ ќе ги отвори 51. Мајски оперски вечери

Со премиера на операта „Набуко“ од Џузепе Верди, со комплетно нова режија, сценографија и костимографија се отвораат годинашните 51. Мајски Оперски Вечери, кои се заштитен знак на Националната опера и балет.

Годинешното отворање ќе се одржи традиционално на 9 мај. Набуко е многу барана од публиката и со оваа комплетно нова постановка ќе се збогати и репертоарот на НОБ.

Диригент на претставата е Даниеле Аџиман, гостин од Италија, познат на меѓународно ниво. „Набуко“ е едно од најпопуларните дела на Џузепе Верди и е омилено кај публиката. Својата праизведба оваа опера ја имала во 1842 година во миланска „Скала“. Тоа е третата опера на Верди за која се смета дека трајно ја воспоставила неговата репутација како композитор. Со оваа опера Верди станува идол на италијанците а најпознатиот рефрен „Летни мисло“ редовно се потпевнува и ден денес.

Цената на билетот за оваа претстава чини 800 денари и може да се купи на билетарата во НОБ.

Во рамки на програмата за годинашните „Мајски оперски вечери“ ќе бидат изведени и оперите: „Кармен“, „Травијата“, „Лебедово езеро“, Вердиевите „Реквием“ и „Аида“ со која, како и секоја година, традиционално ќе бидат затворени.

Цените на билетите за останатите претстави чинат 600 денари, освен за завршната „Аида“ кој чини 800 ден, како и „Набуко“.

На отворањето на фестивалот целиот кастинг на Набуко ќе биде со вработени оперски солисти од НОБ, а за другите претстави во главните улоги ќе настапат гости од странство.

 

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

СЦЕНА

Викендов „Златно Славејче“ во Филхармонија, гостува познатиот рапер Пајак

Претстојниот викенд во Скопје ќе се одржи годинешното издание на реномираниот детски...

СЦЕНА

Омаж за Каталин Ладик и претставата „Слугинки“ вечерва на МОТ

Претставата „Слугинки“ во продукција на Турскиот театар во Скопје вечерва ќе биде...

СЦЕНА

Десетици театарски настани, претстави, предавања и промоции на 48 издание на Младиот отворен театар – МОТ

МКЦ го најавува 48-то издание на Млад отворен театар – МОТ, од...

СЦЕНА

Почна „Скомрахи 2023“, на програмата 25 филма и седум студентски пиеси

Со краткиот филм „Тага“ во режија на Тина Величковиќ и дипломската театарска...