КУЛТУРАСКОПСКИ ВЕСТИ

ИЗЛОЖБА ПО ПОВОД 30-ГОДИШНИНАТА НА СРНА ФИЛМОВИ И КИНОТЕКАТА НА РЕПУБЛИКА СРБИЈА

Во Кинотеката на Македонија утре ќе биде поставена изложба „30 години филм на Срна и Кинотеката на Република Србија“. Изложбата ќе биде отворена утре со почеток од 20 часот. Потоа ќе биде прикажан документарниот филм „Јени, малку светлина од запад“.

На 4 мај со почеток од 20 часот ќе се прикажува документарниот филм: „Печат на браќата Љубавиќ“.

Изложбата се реализира како партнерски проект меѓу Кинотека на Република Српска,  СПОНА – Српски културен информативен центар и Кинотека на Македонија. Специјалин гостин на настанот ќе биде  Г. Сњежан Лаловиќ, директор на Кинотеката на Република Србија.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Препорачуваме

Related Articles

КУЛТУРА

Изложба на слики во акварел на Илина Поповска

Во среда на 29 мај во 19:30 во Лабораториум, ќе се одржи...

КУЛТУРА

Кинотека во рамки на проектот Сезона на филмски класици ќе го реставрира Мис Стон

Кинотека ова година ќе го реставира филмот МИС СТОН на Жика Митровиќ,...

КУЛТУРА

Изложбата „Али Фети Окјар – истомисленик и соработник на Ататурк“ во Чифте амам

Во Чифте амам во Старата скопска чаршија отворена е изложбата под наслов...

КУЛТУРА

Монументалниот документарен проект „Скопје 63“ на Вељко Булајиќ во Кинотека на Македонија

Во четврток на 23 мај во 20:00 часот во Кинотека на Македонија,...