МАГАЗИН

Дали сте секогаш гладни? Ослободете се од овие 8 подмолни навики

Она што го јадете и како го јадете може да влијае на тоа колку често се чувствувате гладни.

Постојаниот глад може да биде предизвикан од недостаток на протеини, влакна и масти во вашата исхрана, а на вашиот апетит може да влијае и недостатокот на сон, стресот и многу други фактори. Диететичарката Џулија Зумпано зборува за тоа зошто може да се чувствувате гладни постојано и како одредена храна може да ви помогне да се чувствувате сити подолго време.

Почитувајте го светото тројство во исхраната
Протеинот е еден од трите макронутриенти кои му се потребни на вашето тело (јаглехидратите и мастите се другите две) за енергија. Кога се користат заедно во оброк, тие го снабдуваат телото со потребните материи и одржуваат чувство на ситост. На пример, оброк богат со јаглени хидрати ќе предизвика скок на шеќер, а потоа нагло опаѓање, што ќе доведе до глад.

„Комбинацијата на протеини со сложени јаглехидрати ја забавува стапката на раст на гликозата. Тоа значи дека ќе има постепено зголемување, а потоа и постепено намалување, што ќе направи да се чувствувате посмирени и позадоволни‘‘, вели Зумпано.

Кога барате протеин за да додадете во вашите оброци, не размислувајте само за месото. Зеленчук, млечни производи како јогурт, млеко и сирење, јајца, риба, грав, тофу, семки и јаткасти плодови исто така содржат протеини.

Успијте го хормонот кој го буди апетитот

Недостатокот на препорачаните седум до девет часа сон дневно може да доведе до зголемување на телесната тежина. Спиењето помага да се регулира грелинот, хормон кој го поттикнува апетитот. Недостатокот на сон го зголемува грелинот, што прави да се чувствувате гладни кога навистина ви треба сон.

„Спиењето е идеално за лекување и регенерирање на системот на вашето тело. Значи, ако не можете да спиете во текот на ноќта, кратка дремка или дури и само одмор на вашето тело може да помогне‘‘, вели Зумпано.

Намалете го внесот на рафинирани јаглехидрати
Внимавајте на храната направена со рафинирани јаглехидрати како бело брашно или бел ориз (храната како слатки и колачи содржи рафинирани јаглехидрати). Овие состојки се обработуваат и губат многу од нивните хранливи материи и влакна. Јадењето премногу рафинирани јаглехидрати не остава да се чувствувате сити долго време. Всушност, го зголемува шеќерот во крвта, а кога ќе падне, повторно сте гладни.

„Имаме тенденција да копнееме за јаглехидрати и шеќер бидејќи секој пат кога земаме малку, нивото на енергија ни се зголемува. Значи, кога сте уморни, ја користите вашата храна за да создадете енергија за разлика од вашите природни извори на енергија‘‘, објаснува Зумпано.

Дали внесувате доволно добри масти?
Додавањето на храна богата со омега-3 масни киселини како лосос, туна, сардина, ореви или ленено семе може да ви помогне да го регулирате вашиот апетит. Но, ако вашата исхрана нема здрави масти, тоа може да доведе до желба за јаглехидрати и храна богата со шеќер. Затоа, размислете за балансот на она што го јадете – сето тоа се враќа на потребата од трите макронутриенти за да се чувствувате сити и задоволни.

Повеќе влакна, помалку безумно јадење
Влакната се добри поради многу причини, но кога станува збор за глад, храната богата со растителни влакна како овошјето, зеленчукот, леќата, гравот и овесот се неопходни за да помогнат во ослободувањето на хормоните кои го потиснуваат апетитот. Влакната се шират во нашиот стомак и го зголемуваат чувството на ситост. Отворањето кесичка со чипс додека уживате во ТВ шоу можеби звучи како релаксирачка вечер, но обидете се да внимавате колку храна консумирате додека го гледате заплетот.

„Несвесното јадење е кога не сфаќате што и колку јадете. Знаеме во нашата потсвест дека сме јаделе, но нашиот мозок не регистрира дека сме јаделе. Речиси како да го фрламе тој оброк‘‘, вели Зумпано.

За да избегнете безумно јадење, клучна е контролата на порциите. Одвојте соодветна количина на грицки пред да гледате телевизија, да возите или да се движите по вашиот мобилен телефон.

Дали сте само жедни?
Многумина се чувствуваат гладни, а всушност се само жедни. Но, пред да ја испиете четвртата шолја кафе, размислете дека големото кафе со крем ве дехидрира, а да не зборуваме за непотребните калории. Од друга страна, пиењето доволно вода во текот на денот ќе ве одржува хидрирани и потенцијално ќе го спречите гладот.

Емоциите не се лечат со храна
Во стресни ситуации, многумина ќе се свртат кон утешна храна наместо извор на нивните емоции. Но, тоа во никој случај не е добар метод.

„Наместо храна, најдете друг начин за ослободување од стресот. Најдете нешто во што уживате, излезете надвор, наполнете свеж воздух‘‘, вели Зумпано.

Таа предлага да размислите за техника на длабоко дишење, топла бања, фарбање на ноктите, читање, плетење или кое било друго хоби кое помага да се ослободите од стресот.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

МАГАЗИН

Истражување: Поголема поддршка за да се избегне „изгубена генерација“ поради лошо психичко здравје

Младите Британци сè повеќе страдаат од проблеми со психичкото здравје што ја...

МАГАЗИН

ЛАЈКА: Причини зошто треба да имате трпение со куче вдомено од прифатилиште

Има неколку причини зошто трпението е важно кога се вдомува куче од...

МАГАЗИН

Науката ги одреди најпаметните раси кучиња

Обемно лабораториско истражување за интелигенцијата на кучињата коешто го спроведоа научници од...

МАГАЗИН

„Анатомија на неверството“ вечер во театар „Комедија“

Вечерва, со почеток од 20 часот во Театар Комедија ќе се одигра...