МАГАЗИН

СПОРЕД КАРДИОЛОЗИТЕ: Ова се 10-те најдобри видови на исхрана за здравјето на срцето

Диетата „ ДАШ ‘‘ е на прво место, а палео и кето диетите се најлоши. Веганската исхрана е на петтото место.

Глобалниот заклучок на водечките американски кардиолози е дека диетата која вклучува разумни порции месо е подобра за вашето срце отколку веганска исхрана. Американското здружение за срце (AHA) оцени 10 популарни диети и нивните потенцијални придобивки во превенција на срцевите заболувања, пишува Дејли Мејл. Критериумите биле промоција на здрава храна, помалку шеќер, сол и преработена храна и дневна количина на хранливи материи.

Експертите најдобро ја оценија диетата ДАШ, создадена за лица со висок крвен притисок и познатата медитеранска диета. Срцевите заболувања се водечка причина за смрт кај Американците, дури 700.000 секоја година, така што не е изненадување што диетата е создадена од нивниот Национален институт за здравје.

Лекарите предупредуваат дека има многу фактори кои влијаат на здравјето на срцето, но исхраната е еден од најважните и на кој најлесно може да се влијае. Големите количини на сол, холестерол и заситени масти го зголемуваат притисокот врз артериите и може да предизвикаат проблеми со протокот на крв. Од друга страна, храната богата со хранливи материи како витаминот К, кој го спречува згрутчувањето на крвта, и интегралните житарки може да го намалат ризикот од срцеви заболувања.

Од 0 до 100 поени

Американското здружение ги објави своите оценки за популарните диети со храна на крајот на април во списанието Circulation, а во секоја од оценуваните категории доделуваше од 0 до 10 поени. Кето и палео диетите, кои се популаризирани од социјалните мрежи, добија најлоша оценка, додека нивната диета ДАШ доби совршени 100/100 поени. Клучно е да се намали внесот на масни меса како свинско и говедско месо, а се базира на цели зрна, мешунки, овошје и зеленчук, посно месо и риба. Во првиот круг, оценет како најдобар за здравјето на срцето, имаше и медитерански, песцетаријански и лакто-ово диети.

Медитеранската исхрана изгуби поени бидејќи промовира пиење црвено вино, но вклучува и маслинки и лосос, кои можеби имаат премногу сол во подготовката. Песцетаријанската исхрана изгубила и поенти за подготовка на риба со сол. Веганската исхрана заврши дури во вториот круг, а тие ја критикуваа за тешкотијата да го одржи овој исклучиво растителен начин на живот. Покрај тоа, тие заклучија дека многу вегани страдаат од недостаток на витамин Б12, што може да доведе до губење на косата, проблеми со видот и оштетување на нервниот систем.

Кето и палео диетите се во последната група, со најлоша оценка. Проблемот со кетото е што ги исфрла сите готови јаглехидрати и ги заменува со храна богата со масти и протеини. Целта е да се влезе во кетоза, состојба во која телото ги користи сопствените масти наместо јаглехидратите како примарен извор на енергија. Добила лоши оценки во речиси сите области. Палео диетата ги исклучува сите намирници што не им биле достапни на нашите древни предци и главно вклучува месо, овошје и зеленчук. Идејата е дека нашите тела не еволуирале доволно за да ја обработуваат модерната храна. Иако исфрла преработена храна, исфрла и житарки, млеко, глутен и шеќер. Таа изгуби поени поради недостаток на цели зрна, премногу сол и сложеност.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

МАГАЗИН

Објавени годинашните доделувачи на „Оскарите“

Крис Хемсворт, Двејн Џонсон, Зендеја, Мишел Фајфер, Бед Бани, како и оскаровците...

МАГАЗИН

Истражување: Поголема поддршка за да се избегне „изгубена генерација“ поради лошо психичко здравје

Младите Британци сè повеќе страдаат од проблеми со психичкото здравје што ја...

МАГАЗИН

ЛАЈКА: Причини зошто треба да имате трпение со куче вдомено од прифатилиште

Има неколку причини зошто трпението е важно кога се вдомува куче од...

МАГАЗИН

Науката ги одреди најпаметните раси кучиња

Обемно лабораториско истражување за интелигенцијата на кучињата коешто го спроведоа научници од...