ИНФО

БЕСПЛАТНО ЛЕТУВАЊЕ ЗА ДЕЦАТА ОД СОЦИЈАЛЕН РИЗИК

Децата од семејства од социјален ризик кои живеат во општина Кисела Вода ќе можат годинава да одат на бесплатно летување. За ова мерка, Општината има издвоено три милиони денари.

Услугата ќе вклучува платен превоз, сместување и храна, а ќе може да ја користат деца кои се редовни ученици во основните училишта во општина Кисела Вода. Критериумите за користење на бесплатно летување ќе бидат објавени дополнително, преку јавен повик, по што ќе се знае и точниот број на ученици кои ќе ја користат оваа можност, како и местото каде ќе летуваат.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

ИНФО

20 нови дигитални услуги на новата интернет страница на општина Кисела Вода

Запишување на децата во градинка по електронски пат, пријава за инспекциски служби,...

ИНФО

Средните училишта на скопскиот плоштад со понуда за полуматурантите

Средните училишта на скопскиот плоштад со понуда за полуматурантите. Што се нудат...

ИНФО

ВРЕМЕТО ДЕНЕС: Претпладне сончево, попладне нестабилно и дожд

Времето денес ќе биде Сончево и топло со мала до умерена облачност. Ќе...

ИНФО

Утре ќе се прска против комарци

Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека Град Скопје известил дека...