ИНФО

Апликацијата „ Телеграм‘‘ целосно заразена од сајбер криминалци

Фишингот е најчестиот облик на напад на Telegram, а овие измамници на платформата нудат совети, продаваат услуги и бесплатни инструкции за напади, алатки за фишинг и други водичи.

Експертите за безбедност на Kaspersky истакнуваат дека измамниците отвораат сметки на Telegram за да ги „рекламираат своите стоки и услуги“, и преку нив ја едуцираат јавноста за фишинг.

Многу од овие канали им помогнаа на корисниците да ги автоматизираат рутинските процеси како што се генерирање на целни страници или собирање кориснички податоци.

Комплетите за фишинг кои беа дел од овие кампањи беа релативно примитивни, главно вклучуваа скрипта што ги прима корисничките ингеренции и ги пренесува на бот. На жртвата која ќе кликне на врска во порака која ветува 1.000 лајкови на TikTok, ќе и биде прикажан формулар за најава што изгледа како вистинска работа.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

ИНФО

Нов летен расад низ зеленилото во градот

Со повеќе видови на нов сезонски расад, јавното претпријатие „Паркови и зеленило“...

ИНФО

Ново детско катче и простор за одмор во општина Кисела Вода

Ново детско катче е отворено на улицата „Ѓорѓи Димитров” во Општина Кисела...

ИНФО

ВРЕМЕТО ДЕНЕС: Претпладне сончево, попладне нестабилно и дожд

Времето денес ќе биде променливо облачно со повремени локални врнежи од дожд....

ИНФО

20 нови дигитални услуги на новата интернет страница на општина Кисела Вода

Запишување на децата во градинка по електронски пат, пријава за инспекциски служби,...