МАГАЗИН

Овие 8 вообичаени грешки ги зголемуваат шансите за повреда и ги поништуваат придобивките од пешачењето

За да ги искористите сите здравствени придобивки од одењето, како што се здравјето на срцето, силни коски и бистар ум, бидете свесни каде погрешите и исправете ја вашата техника.

Пешачењето е една од најдобрите вежби што секој од нас треба да си ја овозможи во текот на денот. Но, дури и едноставна прошетка може да го оптовари нашиот мускулно-скелетен систем и да доведе до повреди ако техниката ни е лоша и упорно повторуваме некои грешки. Морган Буско, лекар по спортска медицина во Медицинскиот центар Ирвинг на Универзитетот во Њујорк, ги открива осумте најчести грешки што луѓето ги прават додека „само“ одат што може да доведе до проблеми со текот на времето, како што се болка или повреди во вратот, грбот, рамената, колковите и колената.

Носење погрешни чевли

Соодветните чевли помагаат да се спречат повреди на стапалото и глуждот, објаснува Џаред Т. Ли, ортопед и медицински директор на клиниката Стедман во Аспен.

„Добриот чевел за пешачење има висококвалитетно амортизирање кое овозможува флексија на стапалото, а јас секогаш препорачувам гумен ѓон‘‘, вели д-р Ли.

Д-р Буско додава дека е важно да се заменат чевлите кои се видно износени и препорачува да се набават нови чевли за пешачење по приближно 480 километри носење.

Погледнете го подот

Честа грешка што луѓето ја прават при одење е превиткување на стапалото нанапред или свиткување на колковите, вели д-р Ли. Ова врши дополнителен притисок на вашите колена и глуждови за да ја одржите вашата рамнотежа и доведува до напорно, наместо течно одење. Причината е обично едноставна: гледање во стапалата наместо напред.

Премногу долги чекори

Долгите чекори може да изгледаат како ефикасен начин за зголемување на интензитетот на одење, но тие всушност го оптоваруваат вашиот мускулно-скелетен систем, според д-р Захари МекВикер, ортопедски хирург по спортска медицина во Институтот за ортопедски и рбет Пејли во Вест Палм Бич. Долгиот чекор едноставно ја принудува ногата да биде поцврста и исправена, што ја намалува способноста на телото да апсорбира сила од земјата. Ако се обидувате да го забрзате темпото, стремете се кон побрзи, а не подолги чекори.

Лошо држење на телото

Правилното држење на телото е едно од најважните правила за здраво одење. Ако кривите кога одите, вршите премногу дополнителен притисок на стапалата и зглобовите и влијаете на вашата рамнотежа и подвижност со текот на времето. За да го одржите вашето држење поздраво, Латоја Јулче, копретседавач на Одборот за медицински прегледи на The Healthy @Reader’s Digest, препорачува да ги вклучите долните стомачни мускули секогаш кога стоите, одите или вежбате.

„Ова им овозможува на флексорите на колкот да се протегаат и да го намалат оптоварувањето на долниот дел од грбот. Оваа дневна рутина ќе помогне да се одржи и да одиме во одлична форма, вели таа.„

Пешачење надвор наместо одење на лента за трчање

Истражувањата покажаа дека престојот во природа го намалува стресот, го подобрува менталното здравје и е поврзан со помал ризик од повеќето хронични болести. Пешачењето на отворено има одредени придобивки и за вашиот мускулно-скелетен систем.

Природните површини имаат помала сила на реакција на земјата (што значи помал стрес на вашето тело), ​​но исто така ќе ги вежбаат малите рамнотежни мускули од глуждот до нивното јадро, вели д-р Ли.

Занемарување на истегнување

Прекумерната вкочанетост во колковите, ‘рбетот или карлицата придонесува за наведнување напред, гледање надолу или свиткување, објаснува д-р Ли. Бидејќи пешачењето е процес што го повторуваме секој ден, ако не одвоиме малку време да ги отвориме зглобовите и да ја зголемиме флексибилноста, овие навики ќе станат потреба. Затоа, ортопедите препорачуваат редовно истегнување на колковите, квадрицепсите, тетивата и долниот дел на грбот.

Преценување на мускулната сила

Бидејќи пешачењето изгледа како лесна вежба, најчеста грешка што ја прават луѓето е премногу нагло менување на интензитетот, теренот или времетраењето на одење. За да се избегне повреда, важно е да се изгради сила во основните мускули што се користат за одење.

„Препорачувам да ја надополните вашата рутина за одење со лента за отпор и вежби со телесна тежина кои се фокусираат на зајакнување на длабоките мускули на јадрото, помалите, но многу важни мускули на задникот и нозете‘‘, советува д-р Бушко.

Нѐ лекување на рамни стапала

Рамните стапала се релативно чести и можат да претставуваат долгорочни ризици како исчашување на глуждовите и тетивите, вели д-р Ли.

Доколку чувствувате болка или непријатност при одење, задолжително посетете ортопед за да спречите појава на проблеми. Рамните стапала се знак на лоши навики за одење, што е ненормален модел на абење на ѓонот на чевелот. Чевелот кој се аби е прилично симетричен, покажувајќи еднакви количини на абење под петицата и под врвот на чевелот.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

МАГАЗИН

Истражувања: Некои особини и одлики се наследуваат главно од мајката

Повеќето човечки особини се полигенски, што значи дека тие се одредени со...

МАГАЗИН

Црната боја – признак за привлечност, интелигенција, самодоверба, црвената асоцира на ароганција

Моќта на бојата на облеката што се носи е потврдена со истражување...

МАГАЗИН

„Чет-ГПТ 4о“ со најбрз превод досега

Новата верзија „Чет-ГПТ 4о“ е достапна за јавноста од пред неколку дена,...

МАГАЗИН

Морската сол делотворна против мрсна коса

Проблемот со мрсна коса е предизвикан од акумулацијата на тн. Себум –...