МАГАЗИН

Што му се случува на организмот кога пиеме кафе со млеко и шеќер

Експертите тврдат дека треба да гледаме на малцинството кое пие горко кафе. Судејќи според истражувањата во кафето не треба да се додава ниту млеко, бидејќи кога се меша со големи количини на кофеин, се зголемува излачувањето на калциум во урината, а голема количина се таложи во цревата.

Судејќи според истражувањата, во кафето не треба да се додава ниту млеко, бидејќи кога се меша со големи количини на кофеин, се зголемува излачувањето на калциум во урината, а голема количина се таложи во цревата.

Казеинот, кој се наоѓа во млекото кога ќе дојде во контакт со кофеинот, коагулира и создава гасови кои предизвикуваат абдоминална болка и абдоминална непријатност. Освен тоа, нутриционистите велат дека млекото во кафето го блокира метаболизмот и е главната причина поради која некој не може да ослабе.

Истото важи и за кафињата богати со слоеви крем и сируп, тие содржат астрономски количини на калории. На пример, ваквото кафе во мала шолја може да содржи 300 калории, односно празни калории кои немаат никаква хранлива вредност и на тој начин прават повеќе штета отколку корист.

Дури и ако го избегнувате овој вид кафе, поголема е веројатноста да полиете една до две лажички шеќер, а тоа не само што создава низа здравствени проблеми, како што е дијабетесот, туку и го менува оригиналниот вкус на кафето.

Ако, пак, не сакате да пиете горчливо кафе, тогаш најдете алтернатива во природните засладувачи.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Препорачуваме

Related Articles

МАГАЗИН

Нова јужнокорејската серија на „Нетфликс“ ги воодушеви гледачите

Јужнокорејската серија „Шоуто на осумтемина“ (англ. The 8 Show) неодамна се појави...

МАГАЗИН

ИЈЗ со совети за заштита од инсекти

 Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) дава практични совети за заштита на населението...

МАГАЗИН

Зошто паметните луѓе ретко се среќни? Познатиот Хемингвеј тоа го објаснил во само 1 реченица

Судбината на Ернест Хемингвеј, познатиот американски писател и новинар, продолжува да ја...

МАГАЗИН

Сапунот од кокос – благотворен против комарци

Има многу производи коишто ги одбиваат комарците, а според новите истражувања, тука...