МАГАЗИН

Третмани за лице и тело што треба да ги правите пред лето

Различни неинвазивни методи ќе ви помогнат да се чувствувате подобро и побезбедно и задоволно да ги дочекате топлите денови.

И додека во текот на зимските месеци повеќе внимаваме на кожата на лицето, со доаѓањето на пролетта почнуваме се повеќе да се преокупираме со кожата на телото. Ако не сме прегледале бенки, не сме ги отстраниле потенцијално опасните, како и други израстоци на кожата кои ни пречат, пролетта е последен пат кога можеме да го направиме тоа. Освен тоа, преокупирани сме и со изгледот на кожата на телото, па пролетта е вистинско време за подобрување на нејзиниот тон, отстранување на несаканите влакна и прекумерното потење кое може непотребно да не оптоварува во текот на летото.

Подобрување на тонот на кожата на телото, намалување на целулитот и стриите со апаратски методи

Постојат различни неинвазивни уреди кои ја затегнуваат и обликуваат кожата без операција. Некои од популарните вклучуваат радиофреквенција (RF), ултразвук, ласер, вакуум и нивни комбинации за стимулирање на производството на колаген, подобрување на тонусот и на крајот редефинирање на изгледот на кожата. Уредите може да се користат на различни делови од телото, вклучувајќи го лицето, вратот, стомакот, рацете и бутовите. Важно е да се напомене дека уредите секогаш се само помош и никогаш не се замена за здрава исхрана и вежбање. Резултатите од овие третмани не се трајни и обично бараат повторување за да се постигне саканиот ефект.

Отстранување на несакани влакна со ласер или IPL

Ласерското отстранување на влакна и IPL (Intense Pulsed Light) се ефективни и безбедни методи за долгорочно намалување на влакната, но неопходно е да се консултирате со стручно лице за да го изберете најефективниот и најбезбедниот за одреден тип на кожа и боја на коса. И двата методи користат светлосна енергија за да го елиминираат фоликулот на влакното, со одредени разлики: ласерот користи една бранова должина, а IPL користи поширок спектар на бранови. Светлината го апсорбира пигментот во фоликулот на косата, термички оштетувајќи ги и спречувајќи го нивниот понатамошен раст. Потребно е повторување за посакуваниот резултат.

Ботокс терапија за прекумерно потење

Аксиларен или ботокс на пазувите е процедура во која ботулински токсин се инјектира во пределот на пазувите за да се блокира или значително да се намали прекумерното потење (хиперхидроза). Механизмот на дејство е привремена блокада на сигнали кои го стимулираат производството на пот. Постапката вклучува инјектирање на мала количина на ботокс во повеќе точки во пределот на пазувите со многу фина игла по нанесувањето на крем за локален анестетик, така што тоа е безболно или минимално непријатно. Потребни се само неколку минути, а резултатите можат да траат до 6 месеци (или до една година). Тој е многу ефикасен и може значително да го подобри квалитетот на животот на луѓето кои страдаат од прекумерно потење. Се подразбира дека постапката може да ја изврши само овластен лекар. Ботоксот на пазувите е генерално безбедна процедура, но може да има несакани ефекти како болка, црвенило и оток на местото на инјектирање.

Мезотерапија, микронидлинг, бустер

Мезотерапијата е дермоестетска метода со која мали количини на биостимуланти како хијалуронска киселина, антиоксиданси, пептиди, аминокиселини, минерали и други активни состојки се нанесуваат на средниот слој на кожата со помош на ситни микроиглички за подмладување, хидратација. , намалување на нерамномерната пигментација, фини брчки, подобрување на тонусот и општиот изглед на кожата. Механизмот на дејство е сосема природен бидејќи ги стимулира процесите на (само)обновување на кожата. Иако мезотерапијата најчесто се користи на лицето, вратот и деколтето, може да се користи и на други делови од телото (раце, бутови, стомак…). Микронидлинг е слична процедура, но микроповредите на кожата се поинтензивни, бројот на инјекции е поголем, а поинтензивно го поттикнува производството на колаген и еластин. Тоа е многу ефикасна процедура и се користи за голем број индикации – лузни од акни, фини линии, брчки, нерамномерна пигментација и генерално посилно подмладување на кожата. Бустерот за кожа се користи кога сакаме силна хидратација на кожата, особено по зимата, кога кожата е екстремно дехидрирана. Хијалуронската киселина во бустерот за кожата е помоќна, поконцентрирана, се нанесува со инјектирање, исто така по нанесување на локален анестетик во форма на крем за да не биде непријатна процедурата.

Микродермоабразија, хемиски пилинг, Хидрафацијален

Микродермоабразијата е неинвазивна процедура која користи додаток со дијамантски врв за нежно отстранување на мртвите клетки и нечистотии од кожата, оставајќи ја кожата мазна и сјајна и намалувајќи ги несовршеностите. Постапката обично се изведува на лицето, но може да се користи и на други делови од телото, како што се вратот и надлактиците (груба кожа). Микродермоабразијата е брза и безболна процедура, обично трае околу 30 минути, а може да се комбинира со други естетски методи како што се пилинг и мезотерапија. Хемискиот пилинг вклучува нанесување на хемиски агенс на кожата (најчесто киселина), која го отстранува/ра ексфолира нејзиниот најнадворешен слој, откривајќи ги долните, нови слоеви, па кожата изгледа посвежо и затегната. Најчесто користени се алфа-хидрокси (AHA), бета-хидрокси (BHA), трихлороацетен (TCA) и ретинол киселина. Пилингот може да биде површен или средно длабок и резултира со подобрување на изгледот на кожата во смисла на намалување на фините брчки, хиперпигментација, порамномерен изглед и подобар тон на кожата. По наведените процедури, важно е да се заштити кожата со крем со заштитен фактор и да се избегне директно изложување на сонце неколку дена за да се намали ризикот од оштетување на минимум. Hydrafacial е неинвазивен комбиниран третман кој користи патентиран уред за чистење и хидратација на кожата. Третманот е погоден за сите типови на кожа и може да се прилагоди на индивидуалните потреби.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

МАГАЗИН

Совети за родители и поуспешни деца

Начинот како се разговара со децата и како родителот се однесува во...

МАГАЗИН

Марго Роби подготвува филм за играта „Монопол“

о светскиот успех на филмот „Барби“, Марго Роби повторно му се навраќа...

МАГАЗИН

И покрај благодетите на јаболката, постои момент кога не смеете да ги консумирате

Она што повеќето луѓе не го знаат е дека постои одредено време...

МАГАЗИН

Минатиот месец забележан како „најтоплиот март“ во светот

Минатиот месец беше „најтоплиот март“ забележан на глобално ниво, според мерењата направени...