ИНФО

Општина Карпош ги зголеми финансиите за субвенции за полагање возачки испит

Општина Карпош ги зголемува средствата во програмата за Подршка на локалниот економски развој, кои се наменети за субвенционирање на полнолетните жители од Карпош, за нивно посетување на обука за теоретски и практичен дел при полагање на возачки испит.

Во таа насока, Советот ја поддржа Програмата за активностите на Општина Карпош во областа на развојот за 2023 година, поточно за субвенциите за млади лица од Карпош за полагање на теоретски и практичен дел за добивање на возачка дозвола (Б категорија). Досегашната финансиска рамка за оваа намена изнесуваше 5.000.000 денари, но со прераспределбата на средства, финансиите се зголемуваат на 7.000.000 денари, информираат од оваа скопска општина.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

ИНФО

ВРЕМЕТО ДЕНЕС: Сончево и топло со мала облачност

Времето денес ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност....

ИНФО

Две лица вчера биле каснати од улични кучиња

Во текот на вчерашниот ден до полицијата стигнале две пријави за каснувања...

ИНФО

СКОПСКАТА ПОЛИЦИЈА СО ДНЕВНИ КОНТРОЛИ: Казнети 137 возачи, 43 за возење без возачка дозвола

Сooбраќајната полиција вчера на територија на град Скопје изрече 137 казни за...

ИНФО

Жичницата на Водно денес нема да работи поради технички зафати

Жичницата на Водно денес нема да работи поради предвидени технички зафати, информира...