МАГАЗИН

ВИСТИНАТА ЗА ДЕТОКСИКАЦИЈА НА КОЖАТА: Дали е тоа навистина можно или само тренд?

Како и концептот за беспрекорна убавина, детоксикацијата на кожата исто така се смета за само тренд, но постојат начини да ја направите поздрава.

Потењето, како и секоја диета, нема да помогне во отстранувањето на токсините од кожата. Ниту една студија не обезбедила доволно силни докази за да сугерира поинаку. Многумина ќе речат дека се чувствуваат подобро по диетата со смуди, но нејзините придобивки всушност немаат врска со детоксикација, туку повеќе со внесот на хранливи материи, соодветна количина на вода, добар сон и редовно вежбање. За да може вашето тело да работи правилно, универзална препорака е да се придржувате до здравствените принципи, особено урамнотежена исхрана со пет порции овошје и зеленчук дневно и редовно вежбање.

Дали е можна детоксикација на кожата?

Накратко – НЕ Е – затоа што токсините не можат да го напуштат телото преку кожата. Иако потењето ја отстранува водата, не ги отстранува нечистотиите или штетните материи. Сепак, телото ги елиминира токсините преку бубрезите, црниот дроб и имунолошкиот систем. Усвојувањето рутина за нега на кожата може да спречи оштетување на кожата и да ги отстрани мртвите клетки на кожата за поздрава кожа. Кожата е најголемиот орган во телото и некои работи можат да бидат сериозно штетни. Тоа се:

Хемикалии: Изложеноста на одредени хемикалии може да предизвика воспаление. Ова може да има негативен ефект врз кожата, привремено или трајно.

УВ зраци: Прекумерното изложување на сонце и сончева светлина се една од најголемите причини за стареење на кожата. Тие исто така можат да ги нагласат лузните, старечките дамки и фините линии.

Шеќер: Преработената храна може да поттикне воспаление во телото, што може да го зголеми ризикот од кожни реакции и чувствителност.

Како телото ги отстранува токсините?

Избегнувањето на загадувачи, токсини и штетни материи може да помогне да се одржи кожата чиста и здрава. Бубрезите помагаат да се отстрани отпадот од телото. Тие ја отстрануваат киселината произведена од клетките. Ова отстранување овозможува правилен баланс на минерали, сол и течности во телото, како што се натриум, калциум, фосфор и калиум. Црниот дроб помага и во процесот на детоксикација. Апсорбира штетни материи и ги обработува хранливите материи за телото да може да ги користи, складира и снабдува по потреба. Имунолошкиот систем ги препознава патогените кога ќе влезат во телото и одлучува како да се справи со нив. Патогени се бактерии, паразити и вируси.

Совети за нега на кожата

Иако детоксикацијата на кожата нема да ги отстрани штетните материи од телото, неколку совети за нега можат да ви помогнат да одржите поздрава кожа.

Секојдневно чистење на кожата

Тоа помага да се отстрани маслото, нечистотијата и другите нечистотии кои можат да ги затнат порите. Миењето помага и да се отстранат бактериите од површината на кожата.

Пилингот помага да се отстранат мртвите клетки од кожата

Пилинг е процес на отстранување на мртвите клетки од кожата од површината на лицето или телото. Ова се случува природно на секои 28 дена, но факторите како стареењето и дебелината можат да го забават процесот. Составувањето мртви клетки на кожата може да ја намали ефикасноста на производите за нега на кожата што ги користите, да доведе до појава на акни, па дури и да го „исклучи“ здравиот тен. Сепак, од клучно значење е безбедното пилинг, предупредува Американската академија за дерматологија (ААД). Изберете производ кој одговара на вашиот тип на кожа и прекинете ако се појави иритација.

Хидратација

Нанесувањето навлажнувачки крем помага да се намали сувоста и може да се намали појавата на линии и брчки. Состојките како што се сквален и хијалуронска киселина многу добро ја навлажнуваат кожата. Исто така, пиењето два литра вода дневно ја подобрува хидратацијата на кожата и позитивно влијае на кожата.

Вежбајте

Вежбањето е добро за мускулите и коските и може да го подобри здравјето на кожата. Студија од 2015 година ја спореди функцијата на кожата на седентативните и активните постари возрасни лица и откри дека вежбањето ги намалува ефектите од стареењето на кожата.

Храна која предизвикува воспаление на кожата

Познато е дека исхраната може да игра улога во развојот на кожни заболувања како што се акните, но веројатно ќе мора да поминете низ некои обиди и грешки за да ги откриете вашите лични предизвикувачи. Универзална храна и пијалоци на кои треба да внимавате се оние со висока содржина на шеќер или рафинирани јаглехидрати и млечни производи. Алкохолот исто така може да има негативен ефект врз кожата.

Управувајте со стресот

Стресот влијае на многу системи во телото и може да доведе до влошување на постоечките проблеми со кожата, како што се псоријаза, егзема и акни. Обидете се со техники за управување со стресот, како што се длабоко дишење и јога.

Користете крема за сончање

Според AAД, користењето на заштитен фактор е најважното нешто што можете да го направите за вашата кожа. Сончевите зраци можат да бидат штетни во текот на целата година, така што нанесувањето крема за сончање е најдобрата форма на заштита од рак на кожата и знаци на оштетување од сонцето. Применете го факторот, најмалку 30, дневно, без оглед на временските услови.

Не заборавајте на антиоксиданси и ретиноиди

Дерматологот Карен Кембел ги нарекува кремите за сончање, антиоксидансите и ретиноидите „свето тројство“.

„Антиоксидансите помагаат да се направи кремата за сончање поефективна и да се заштити од слободните радикали кои го разградуваат колагенот и еластинот и придонесуваат за стареење. Ретиноидите ја одржуваат кожата цврста и се една од ретките работи што можеме да ги нанесеме локално на кожата за да го стимулираме колагенот‘‘, вели Кембел.

Избегнувајте пушење

Според Американскиот остеопатски колеџ за дерматологија, пушењето предизвикува подлабоки брчки на лицето, нерамна пигментација на кожата и сува кожа.

Доволно спиење

Една мала студија во која учествуваа 24 жени го разгледа влијанието на ограничувањето на спиењето врз кожата на лицето. Една студија покажа дека дури и само две последователни ноќи со ограничен сон ја менуваат кожата, намалувајќи го нејзиниот сјај и хидратација.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

МАГАЗИН

Најчитани статии на Википедија за 2023 година: ChatGPT е на врвот со 49 милиони прегледи

Милиони ширум светот се обраќаат до бесплатната онлајн енциклопедија „Википедија“ за полесно...

МАГАЗИН

Девојката која не постои, ја објави својата прва песна

Виртуелниот ентитет Ана Индијана на својот простор на социјалната мрежа „X“ ја...

МАГАЗИНПРИКАЗНИ

Зоолошката градина во Загреб – волшебен микросвет кој плени со својата хармонија

Зоолошката градина на градот Загреб е една од трите зоолошки градини во...

МАГАЗИН

Жителка на Уганда родила близнаци на 70 години

Државјанка на Уганда, која има 70 години, родила близнаци, по вештачко оплодување....