ИНФО

Меѓународен натпревар за есеи за млади за 2023 година

Министерството за образование и наука информира за можноста  младите од Северна Македонија да учествуваат на меѓународен натпревар за есеи.

„Фондацијата „The Goi Peace“  ги поканува младите од нашата земја да учествуваат на Меѓународниот натпревар за есеи за млади 2023 година..Секоја година оваа фондација прима повеќе од 20 000 трудови од млади луѓе од околу 150 земји од светот“, објави МОН.

Тема на натпреварот годинава е „Младите создаваат мирна иднина”. Трудовите треба да се пратат  најдоцна до  15 јуни 2023. Повеќе информации за натпреварот за есеи се достапни на веб-страницата: www.goipeace.or.jp

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

ИНФО

ПЛАНИРАНИ АКТИВНОСТИ: Каде денес ќе нема струја

Регионалниот центар за управување со кризи на Град Скопје информира дека неколку...

ИНФО

ВРЕМЕТО ДЕНЕС: Облачно со повремени врнежи од дожд

Времето денес ќе биде претежно облачно со врнежи од дожд, пообилни во...

ИНФО

Нови клупи, зимзелени дрва и лед осветлување во паркот во Радишани

Oпштина Бутел изврши реконструкција на паркот во ТЦ Радишани. „По 25 години...

ИНФО

СКОПСКАТА ПОЛИЦИЈА СО ДНЕВНИ КОНТРОЛИ: Казнети 249 возачи, 71 за возење без возачка дозвола

Сooбраќајната полиција вчера во Скопје изрече 249 казни за сообраќајни прекршоци. Mеѓу...