ИНФО

Карпош ќе добие нови 120 дрва

Во рамки на редовната пролетна акција која традиционално ја организира Секторот за екологија и енергетска ефикасност при Општина Карпош, деновиве ќе бидат засадени 120 нови висококвалитетни дрвја на повеќе локации низ локалната самоуправа. Инаку, Општината од својот буџет обезбеди финансиски средства во вкупен износ од 1.400.000 денари со кои ќе бидат набавени листопадни и зимзелени садници, кои пак ќе бидат насадени во две етапи – за време на пролетната и есенската еколошка акција.

За пролетното садење, општината одвои 400.000 денари со кои набави 120 висококвалитетни садници, поточно 10 парчиња црвен јавор, 20 дрвја од видот каталпа, 24 обични јавори, 32 дрвја од видот фотинија, потоа, 10 парчиња од видот туја смарагд и 24 дрвја од видот црвена слива. Општинските служби ги засадуваат новите дрвја на повеќе локации во населените места, Тафталиџе 1, Карпош 1,2,3 и 4, во населбата Нерези, како и во урбаната заедница „Владо Тасевски“.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Препорачуваме

Related Articles

ИНФО

Натпревар во прецизно слетување со едрилица

Кој ќе се обиде да лета, потоа со погледот оди кон небото,...

ИНФО

ВРЕМЕТО ДЕНЕС: Сончево и топло

Времето денес претпладне ќе биде сончево и топло со променлива облачност која...

ИНФО

Се асфалтира крак од улицата „Козле“ во Нерези

Во тек е асфалтирање на крак од улицата „Козле 3“ во населбата...

ИНФО

Стипендии „Ацо Шопов“ за студенти од втор и трет циклус

Фондацијата „Ацо Шопов – Поезија“ објавува конкурс за доделување стипендии „Ацо Шопов“ на...