МАГАЗИН

ЌЕ УСПЕЕ ЛИ ЕКСПЕРИМЕНТОТ: Научници откриле лек против глувост

Истражувачите од медицинската школа „Харвард‘‘ предизвикале нов раст на влакнестите клетки кај глувци преку репрограмирање на генетичките патеки во внатрешното уво.

Тие се надеваат дека студијата би можела да ја постави основата за идни клинички испитувања за развивање третман за луѓе кои страдаат од изгубен слух. Тоа е големо „ако“, но и зрак надеж за луѓето што не слушаат.

Овие пронајдоци се екстремно возбудливи затоа што во историјата на полето на изгубен слух, способноста за регенерирање на влакнестите клетки во внатрешното уво е светиот грал. Сега имаме коктел сличен на лек кој ја покажува изводливоста на пристапот што можеме да го испитуваме за идни клинички примени – истакна лидерот на истражувачкиот тим, доцентот Женг-Ји Чен.

За разлика од некои видови риби, птици или рептили, луѓето немаат способност за регенерирање на влакнестите клетки, кои се како биолошки микрофони одговорни за пренесување на звучните сигнали од внатрешното уво до мозокот.

Преку ставање на лекот директно во внатрешното уво на возрасни глувци, истражувачите утврдиле дека глувците регенерирале влакнести клетки кои се чинат целосно функционални. Пред да го тестираат лекот на луѓе, истражувачите планираат да го тестираат на поголеми животни.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Препорачуваме

Related Articles

МАГАЗИН

Нова јужнокорејската серија на „Нетфликс“ ги воодушеви гледачите

Јужнокорејската серија „Шоуто на осумтемина“ (англ. The 8 Show) неодамна се појави...

МАГАЗИН

ИЈЗ со совети за заштита од инсекти

 Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) дава практични совети за заштита на населението...

МАГАЗИН

Зошто паметните луѓе ретко се среќни? Познатиот Хемингвеј тоа го објаснил во само 1 реченица

Судбината на Ернест Хемингвеј, познатиот американски писател и новинар, продолжува да ја...

МАГАЗИН

Сапунот од кокос – благотворен против комарци

Има многу производи коишто ги одбиваат комарците, а според новите истражувања, тука...