ИНФО

ОПШТИНА ЦЕНТАР: Прослава на животот на Горан Стефановски

Денес, општина Центар со почеток во 13:00 часот, на скверот „Јас и ти“ во Дебар маало (спроти Општина Центар) организира настан по повод роденденот на македонскиот драмски писател Горан Стефановски.

Годинешното одбележување ќе биде во насока на потенцирање на неговата љубов кон рокенролот и по тој повод ќе биде изведен музичко-драмски перформанс кој ќе вклучува извадоци од неговата театарска претстава „Лонг плеј“ посветена токму на рокенролот во изведба на артистот Александар Микиќ, како и неколку популарни рок нумери од ,,Леб и сол” и ,,Фолтин”, чиј автор на текстовите е Горан Стефановски, а по овој повод во изведба на Мирко Попов, Дина Јашари, Марија Каева и Владан Дробицки.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

ИНФО

Гази Баба почна со изградба на трибина во дворот на ООУ Наум Охридски

– Општина Гази Баба почна со изградба на трибина во дворот на...

ИНФО

Утре протестен марш на Здружение на Украинците во Македонија

Здружение на Украинците во Македонија „Лесја Украинка“ на 24 февруари (сабота), со...

ИНФО

Викендов зголемена облачност, засилен ветер и слаб дожд

За време на викендов ќе има зголемена облачност со локален слаб дожд...

ИНФО

Скопско кафуле сите пари од еспресото ќе ги донира за Леонид

Кафуле во Скопје денес нема да го наплаќа кафето, односно сите пари...