МОЕ ЗДРАВЈЕ

ЗАПОЧНА СЕЗОНАТА НА ЈАГОДИ: Ова се причините зошто е добро да ги консумирате

Приближно седум свежи јагоди се вбројуваат во една од петте препорачани дневни порции овошје, а освен што се сочни, имаат и бројни здравствени придобивки.

Постојат повеќе од 10 видови јагоди кои се разликуваат по вкус, големина и текстура. Нутриционистот Џо Левин понуди многу причини да вклучиме вкусни црвени бобинки во нашата исхрана колку што е можно повеќе.

1. Го поддржуваат здравјето на срцето

Јагодите се богати со шарени пигменти кои имаат заштитно дејство. Се смета дека овие антоцијаниди имаат голем број потенцијални здравствени придобивки, вклучително и спречување на воспалителни состојби и срцеви заболувања. Набљудувачките студии го поврзуваат редовното консумирање бобинки со помалку смртни случаи поврзани со срцето.

2. Го регулираат шеќерот во крвта

Јадењето јагоди може да го забави варењето на гликозата и употребата на инсулин, особено ако се јаде со оброк богат со јаглени хидрати. Шарените антоцијаниди го имаат овој ефект.

3. Тие можат да им помогнат на луѓето со дијабетес тип 2

Јагодите содржат заштитни растителни соединенија наречени полифеноли, од кои две – елагична киселина и елагитанини – имаат ветувачки својства за помагање при дијабетес тип 2. Поточно, истражувањата сугерираат дека го регулираат шеќерот во крвта и го контролираат крвниот притисок, но потребни се повеќе истражувања за да се потврдат овие ефекти.

4. Штитат од рак

Истражувањата покажуваат дека јагодите можат да спречат одредени видови на рак благодарение на комбинацијата на полифеноли за кои е докажано дека во студиите на животни го спречуваат растот на клетките на ракот. Сепак, ефектите врз луѓето бараат дополнително истражување.

5. Можат да помогнат при контрола на телесната тежина

Јагодите имаат низок гликемиски индекс (ГИ) и како такви помагаат во умерено ослободување на шеќер во крвта. Студиите сугерираат дека исхраната богата со храна со низок ГИ може да биде корисна за управување со тежината и за намалување на инциденцата на болести поврзани со дебелината. Јагодите се исто така нискокалорични, но имаат сладок вкус, па можат да бидат корисни како сладок лек.

Дали јагодите се безбедни за секого?

Иако повеќето од нас можат без проблем да уживаат во јагодите, тие се исто така многу чест алерген, особено кај малите деца. Ако сте алергични на полен од бреза или јаболка, поголема е веројатноста да развиете секундарна алергија на јагоди. Јагодите, заедно со овошјето, вклучувајќи јаболка, праски, авокадо и боровинки, содржат природни хемикалии наречени салицилати. Некои луѓе се чувствителни на овие соединенија и може да доживеат алергиска реакција вклучувајќи осип на кожата и оток. Јагодите исто така содржат гушавост, соединенија кои можат да ја попречат функцијата на тироидната жлезда, па оние со проблеми со тироидната жлезда треба да го минимизираат нивниот внес.

Нутритивни придобивки од јагодите – Порција од 80 гр јагоди обезбедува:
• 26 Kcal/101 KJ
• 0,6 гр протеин
• 0,2 гр масти
• 6 гр јаглехидрати
• 1,6 гр влакна
• 136 мг калиум
• 49 мцг фолати
• 46 мг витамин Ц

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

МОЕ ЗДРАВЈЕ

Цвеклото го подобрува сексуалниот живот

Некои прехранбени производи и секојдневни намирници ја поттикнуваат желбата за секс, а...

МОЕ ЗДРАВЈЕ

4 начини како да ja ублажите болката во зглобовите

Проблемите со зглобовите можат да влијаат на квалитетот на вашиот живот, но...

МОЕ ЗДРАВЈЕ

Причинители на „изрецкан јазик“

Многумина имаат тн. „изрецкан јазик“ – кога тој орган има вдлабнатини или...

МОЕ ЗДРАВЈЕ

Како да ја зголемите меморијата и концентрацијата со 4 методи

Како да ја зголемите меморијата и концентрацијата со 4 методи. Ние нудиме...