ИНФО

ЌЕ ИМА ЛИ ДРЖАВНА МАТУРА: Државниот испитен инспекторат на штрајк

Државниот испитен центар почна штрајк, поради недобивање на согласност на Барањето за изменување и дополнување на колективниот договор од страна на Министерството за финансии, a со цел заштита на економските и социјални права на своите членови.

Сите 29 вработени се членови на синдикатот и состојбата на штрајк која би траела подолго од  една недела би значела невозможност да се спроведе државната матура.

Во овој момент, 11 од вкупно 29 вработени на различни позиции се изедначени и имаат минимална плата од 20 000 денари, наведуваат од Синдикалната организација на Државниот испитен центар.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

ИНФО

ВРЕМЕТО ДЕНЕС: Променливо облачно со појава на магла

Времето денес ќе биде променливо облачно, претпладне со појава на магла по...

ИНФО

Изложба на ДЛУМ по повод 30. Министерски совет на ОБСЕ

Во хотелот „Александар Палас“ ќе биде поставена изложба во чест на триесетиот...

ИНФО

Утре бесплатно паркирање во зоните на „Градски паркинг“

Поради одржување на Самитот на ОБСЕ на зонските паркиралишта во надлежност на...

ИНФО

Шалтерите на Водовод денес и утре со скратено работно време

Денес, шалтерите за наплата во Дирекцијата на претпријатието Водовод и канализација ќе работат...