МАГАЗИН

ЛЕТЕН ХИТ: Cold brew кафе

Кафето има многу лица и токму затоа го сакаме. Тоа е многу фотогенично и е омилен партнер за фотографирање на социјалните мрежи. Токму социјалните мрежи ја поттикнаа креативноста во начинот на пиење на омилениот пијалок и дефинитивно го отворија патот за новите трендови.

Affogato, Dalgona, Matcha latte се само дел од популарните трендови кои сега на многумина им станаа омилена рутина. Нов тренд кој доаѓа е ладното кафе, кое уживањето во пиењето кафе го подигнува на сосема ново ниво. Не мора да сте љубител на кафе за да ве придобијат бидејќи тоа носи сосема нова рапсодија на вкус што ја посакуваме се повеќе и повеќе. Изгледа токму во вистинско време, добиваме тренд за пијалоци кои можеме да ги направиме дома и да уживаме како да сме излезени. Тешко ќе му одолееме.

COLD BREW КАФЕ

Cold brew coffee е метод во кој талогот од кафе се истура во ладна вода за да се извлече максимален вкус. Повеќето модерни рецепти за ладна подготовка вклучуваат мелено кафе потопено во вода 12-15 часа на собна температура, а потоа сервирано со мраз, вода или млеко. Ќе го обожавате ладното кафе бидејќи има помек, посладок и помалку кисел вкус, што е најголема предност за оние кои сакаат освежување со кофеин.

Ледено кафе наспроти ладно кафе

Со или без млеко, главната разлика помеѓу леденото и ладното кафе е температурата на водата и крајниот вкус. Ладното кафе се подготвува со комбинирање на талог од кафе и ладна вода и стоење најмалку 12 часа, додека основата за ладеното кафе е топло, сварено еспресо. Ладното пиво има неколку предности во однос на леденото кафе.

– Бидејќи кафето не е подложено на термичка обработка на овој начин, му дава помала горчина и природна сладост.

– Кафето со ладна подготовка се приготвува во ладна вода и затоа има повеќе кофеин, додека леденото кафе се подготвува со топла вода и потоа се лади со мраз.

– Кафето со ладна подготовка се подготвува и се служи ладно, но тоа не значи дека му недостасува вкус. Уште повеќе, неговиот вкус е освежувачки и избалансиран.

Топол тренд за ладно кафе кое сите го сакаат

Токму кога помисливме дека нема ништо подобро од кафе, пристигна ладно кафе, на кое можеме да ги додадеме речиси сите состојки што ги сакаме. Разновидноста се постигнува со вкусни и освежителни додатоци како зачини како цимет, јаткасти плодови. Чекор понатаму се додатоците во форма на слатки сирупи како карамела, со многу млеко или вашиот омилен алкохолен пијалок.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

МАГАЗИН

Совети за родители и поуспешни деца

Начинот како се разговара со децата и како родителот се однесува во...

МАГАЗИН

Марго Роби подготвува филм за играта „Монопол“

о светскиот успех на филмот „Барби“, Марго Роби повторно му се навраќа...

МАГАЗИН

И покрај благодетите на јаболката, постои момент кога не смеете да ги консумирате

Она што повеќето луѓе не го знаат е дека постои одредено време...

МАГАЗИН

Минатиот месец забележан како „најтоплиот март“ во светот

Минатиот месец беше „најтоплиот март“ забележан на глобално ниво, според мерењата направени...