СЦЕНА

Ексклузивно претставата CAFÉ MÜLLER на легендарната Пина Бауш на големо платно во Кинотеката

На 27 април во 20:00 започнува проектот ТЕАТАР НА ПЛАТНО – соработка на компанија АртАктУм и Кинотеката на Македонија со претставата CAFÉ MÜLLER на легендарната Пина Бауш.

Претстава е снимена во 1985 година и во неа глуми и самата Пина Бауш. Овој четврток Артактум ви нуди ексклузивно да ја видите претставата на големо платно во Кинотеката.

По претставата ке отвориме разговор меѓу публиката и нашите гостинки: Искра Шукарова, Кореограф и професор  при ФМУ – УКИМ катедра за балетска педагогија; Бранка Костиќ – Марковиќ, музиколог и уметнички раководител во НУ Танец; Искра Гешоска, програмска уредничка на Контрапункт и на КРИК – платформа за критичка култура;

Сите заедно ќе се обидеме да ги разоткриеме метафорите на претставата и ќе ги споделиме нашите доживувања и размислувања.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Препорачуваме

Related Articles

СЦЕНА

Викендов „Златно Славејче“ во Филхармонија, гостува познатиот рапер Пајак

Претстојниот викенд во Скопје ќе се одржи годинешното издание на реномираниот детски...

СЦЕНА

Омаж за Каталин Ладик и претставата „Слугинки“ вечерва на МОТ

Претставата „Слугинки“ во продукција на Турскиот театар во Скопје вечерва ќе биде...

СЦЕНА

Десетици театарски настани, претстави, предавања и промоции на 48 издание на Младиот отворен театар – МОТ

МКЦ го најавува 48-то издание на Млад отворен театар – МОТ, од...

СЦЕНА

Почна „Скомрахи 2023“, на програмата 25 филма и седум студентски пиеси

Со краткиот филм „Тага“ во режија на Тина Величковиќ и дипломската театарска...