КУЛТУРА

Изложба на Андреа Коралес од Шпанија во галерија „КО-РА“

Во галерија „КО-РА“ во Ј.У Дом на култура „Кочо Рацин“ во Скопје е отворена изложба на Андреа Коралес од Шпанија.

Ова гостување како што информираат од Галеријата е реализирано на иницијатива на Интернационалниот Балкански Универзитет од Скопје, Канцеларија за меѓународна соработка, а во рамки на Неделата на меѓународната размена на професори и студенти од повеќе универзитети од светот.

– На отворањето на изложбата и излагањето на уметницата и професор Андреа Коралес од Шпанија, беа присутни претставниците од Интернационалниот Балкански Универзитете од Скопје, како и професори од Словачка, Турција, Малезија, Чешка и други, ликовни уметници и културни дејци.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

КУЛТУРА

Разни поетски настани, домашни и странски учесници на годинешниот „Скопски поетски фестивал“

Младинскиот културен центар ‒ Скопје (кино „Фросина“), градската библиотека „Браќа Миладиновци“ ‒...

КУЛТУРА

Трибина на тема „Големи приказни од мали земји“, средба со писателката Зејнеп Севде

Богата програма од дури осум настани во Младинскиот културен центар најавува 6....

КУЛТУРА

„Литера 2024“: Книгите, приказните, уметноста ги носат децата на магични патувања

Литературата и илустрацијата имаат специјално место во срцата на децата. Низ книги,...

КУЛТУРА

Изложба ”Професори и студенти” во МКЦ

На 14 јуни во Младинскиот Култирен центар ќе се отвори изложбата со...