МАГАЗИН

„Нетфликс“ инвестира 2,5 милијарди долари во јужнокорејски содржини

„Нетфликс“ следните четири години ќе вложи 2,5 милијарди долари во јужнокорејска продукција, објави извршниот директор Тед Сарандос.

„Нетфликс“ со задоволство потврдува дека ќе инвестира 2,5 милијарди американски долари во Кореја – за создавање корејски серии, филмови и неспецијализирани емисии следните четири години.

„Овој инвестициски план е двојно повеќе од вкупниот износ што „Нетфликс“ го вложи на корејскиот пазар откако ја лансиравме нашата услуга во Кореја во 2016 година. „Нетфликс“ има голема доверба во креативната индустрија во Јужна Кореја што ќе продолжи да раскажува одлични приказни“, изјави Сарандос.

Јужна Кореја го зацврсти својот статус на глобална културна сила последниве години, делумно благодарение на успехот на филмот „Паразит“ награден со „Оскар“ и хит-серијата „Squid Game“ на „Нетфликс”.

Неверојатно, љубовта кон корејските драми доведе до поширок интерес за Кореја, благодарение на привлечните приказни на корејските творци. Нивните приказни сега се во средиштето на светскиот културен дух, додаде Сарандос.

Во 2022 година, повеќе од 60 отсто од гледачите на „Нетфликс“ гледале одржина од таа источноазиската земја, според податоците на компанијата. Стрим-платформата има вложено повеќе од 750 милиони долари за јужнокорејски содржини од 2015 до 2021 година. Компанијата и претходно соопшти дека ќе ја прошири продукцијата од Јужна Кореја. Сè уште не се наведени подробности за конкретните содржини.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

МАГАЗИН

Намирници што треба да се избегнуваат во борбата со висок притисок

Во борбата со висок крвен притисок, т.е. хипертензија, еден од најважните чекори...

МАГАЗИН

„Зборливите“ деца се склони повеќе да го слушаат говорот на возрасните

Во развојот на детето, првите четири години од животот се клучни за...

МАГАЗИН

Излегуваат банкнотите со ликот на британскиот крал Чарлс

Банкнотите со ликот на британскиот крал Чарлс Трети ќе бидат пуштени во...

МАГАЗИН

Движењето „child-free“ и неговите заложби

Марсела Муњоз, малостопанственичка од Канзас (САД), која на својот интернет-простор се потпишува...