ИНФО

Дојдете и видете како живеат пингвинитe во ЗОО

Хамболтовите пингвини се многу дружељубиви и комуникативни птици.

Со информативна прошетка за тоа како се чуваат, како поминува нивниот ден и што подразбира нега на пингвините денес во скопската Зоолошка градина ќе се одбележи светскиот ден на пингвините.

Настанот ќе почне во 11 часот, а сите присутни посетители ќе можат да научат нешто ново за овие птици и ќе добијат можност одблиску да ги запознаат пингвините во ЗОО и четирите бебиња, нивните карактеристики, но и меѓусебните односи и социјализација во групата.

Во Зоолошката градина има две групи пингвини, една од Италија и една од Русија кои по доаѓањето во Скопје во 2020 се споија и функционираат одлично како една група. Во јануари на свет дојдоа четири бебиња, во периодот околу Бадник и Божиќ. Пингвините се од видот Хамболдт, потекнуваат од Чиле, Перу и Аргентина, а нивните природни живеалишта најмногу се уништуваат поради изградба на рудници.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

ИНФО

„Тегла+“ – зимница за бездомниците и за социјално загрозените семејства

Здружението „Љубезност“ оваа година ќе организира тридневен донаторски настан „Тегла +“, кој...

ИНФО

Изложба на ДЛУМ по повод 30. Министерски совет на ОБСЕ

Во хотелот „Александар Палас“ ќе биде поставена изложба во чест на триесетиот...

ИНФО

Утре бесплатно паркирање во зоните на „Градски паркинг“

Поради одржување на Самитот на ОБСЕ на зонските паркиралишта во надлежност на...

ИНФО

Шалтерите на Водовод денес и утре со скратено работно време

Денес, шалтерите за наплата во Дирекцијата на претпријатието Водовод и канализација ќе работат...