ИНФО

Детските игралишта во Бутел се искршени и небезбедни

Речиси сите забавни реквизити на детското игралиште во основното училиште „Живко Брајковски“ во населбата Бутел се уништени, искршени и неупотребливи. Во детскиот лавиринт движењето и играњето е целосно небезбедно за најмладите бидејки заштитните огради се уништени, а дел од нив воопшто ги нема. Тобоганите и лизгалките исто така се уништени, освен една мини лизгалка која и некако може да се користи. Скршени се и клацкалите па останати се само железните конструкции од кои штрчат железни штрафови и претставуваат опасност за децата.

Во ваква катастрофална состојба ова детско игралиште е доведено за неполни две години, по неговото целосно реновирање во ноември 2021 година. Од Општина Бутел засега нема најави за обновување и промена на уништените реквизити на ова детско игралиште.

 

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Препорачуваме

Related Articles

ИНФО

Стартуваа училишните спортски лиги во Ѓорче Петров

– Денеска стартуваа училишните спортски лиги во повеќе спортови во општина Ѓорче...

ИНФО

Поради дефект УКИМ без вода

ЈП “Водовод и канализација“- Скопје известува дека денес поради уличен дефект ф-150...

ИНФО

Партерно се уредува Бутел 2

Започа партерното уредување и засадување на ново зеленило во населеното место Бутел...

ИНФО

ПЛАНИРАНИ АКТИВНОСТИ: Каде денес ќе нема струја

Регионалниот центар за управување со кризи на Град Скопје информира дека неколку...