ИНФО

Во среда второ прскање против комарци

Втората фаза од дезинсекцијата во главниот град против ларви од комарци ќе биде извршено во раните утрински часови во среда, соопшти од Град Скопје.

Како што информираат од Градот, авионската дезинсекција на подрачјето на градот Скопје, против комарци, ќе се реализира во среда, во раните утрински часови. Додека терестричната дезинсекција (втора фаза) на подрачјето на градот Скопје, против ларви од комарци, ќе се реализира истиот ден во текот на денот.

Доколку временските услови не го дозволуваат вршењето на дезинсекцијата, ќе се прска првиот нареден ден, кога ќе бидат поволни временските услови, во истиот термин.

Од Град Скопје апелираат пчеларите навреме да ги преземат потребните мерки за заштита на пчелите.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

ИНФО

Решен децениски проблем со безбедноста на сообраќајот на улицата ,,Наум Наумовски Борче”

Општина Центар ја отстрани рампата на улицата „Наум Наумовски Борче” кај хотел...

ИНФО

Санкционирани 129 возачи во Скопје

На територија на град Скопје вчера се изречени вкупно 129 мерки, меѓу...

ИНФО

Голем Хепенинг во сабота во парк на Франкофонија

Општина Центар организира хуманитарен концерт со цел собирање срества за лекување на Кара...

ИНФО

„Халкбанк“ организира работилници во рамки на иницијативата Прајслес планет

Во рамки на глобалната зелена иницијатива на „Мастеркард“, „Прајслес планет“, „Халкбанк“ АД...