КУЛТУРА

ФИЛМСКА РАБОТИЛНИЦА ВО КИНОТЕКА

Дали можеш да направиш целосен филм – од идеја до реализација, во само 5 денови?
“Танцот со Киното” е интердисциплинарна филмска работилница на Writing Studio во соработка со Министерството за Култура и Кинотека на РСМ.
Нејзина примарна цел е да го повика секој оној кој има желба да се изрази визуелно, без разлика на професионалниот бекграунд. Максималниот број на учесници во “Танцот со Киното” е 20, а може да се пријави секој што е полнолетен и има идеја за краток филм.
Во рамки на работилницата, освен менторски часови по сценарио, режија и монтажа, ќе биде обезбедена и сета потребна филмска опрема за реализација на твоите идеи.
Работилницата ќе трае 5 денови, помеѓу понеделник 24.04.2023, до петок 28.04.2023. Секој ден работилницата ќе се одвива помеѓу 10:00 и 16:00.
Учесниците ќе бидат поделени во филмски екипи и ќе ги добијат сите потребни услови за правење на краток игран филм. Котизацијата по учесник е 2000 ден, во која се вклучени часовите, опремата, режиските трошоци и хранарина за снимачките денови.
За подетални информации околу работилницата, контактирај нѐ на телефонскиот број +389 70 881 257.
Пријави се уште денес, резервирај го своето место!

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

КУЛТУРА

Изложба на фотографии на украинска визуелна уметница Софија Чотирбок

Во Националната Галерија Мала Станица се отвара изложбата на фотографии насловена како...

КУЛТУРА

Традиционален „Зимски салон 2024“ на ДЛУМ во Чифте амам

„Интимност и интерконекција“ (Intimacy and Interconnection) е насловот на биеналната изложба „Зимски...

КУЛТУРА

„Кобалт Синергија“ во галеријата на МКЦ

Во галеријата на Младински културен центар во Скопје овој петок (23 февруари)...

КУЛТУРА

Театарскиот перформанс „Лилит“ во КСП Центар-Јадро

Денес со почеток во 20:00 часот во КСП ЦЕНТАР ЈАДРО, ќе се...