МАГАЗИН

ВРЕМЕ Е ЗА ГЕНЕРАЛКА: 4 грешки кое секое семејство ги прави за време на пролетното чистење

Нѐ секое домаќинство знае за грешките кои ги прави при темелно чистење на домот.

Пролета е совршено време за генералка на домот. За многумина тоа значи чистење прозорци, завеси, фрлање непотребни работи и бришење прашина на тешко достапни места. Меѓутоа, додека се врши пролетната генералка, треба да се избегнуваат овие 4 работи за подобро и поефикасно завршување на обврските.

ГРЕШКА 1: Користите избелувач

Белилото не е ефикасно во справувањето со контаминацијата во домот, а дополнително, суровоста на овој производ може негативно да влијае на квалитетот на воздухот во затворените простории. Покрај тоа, може да биде токсичен ако се користи неправилно. Иако повеќето луѓе мислат дека белилото е единственото средство за чистење доволно силно за да реши проблеми како мувла, тоа не е така. Белилото може да остави честички од мувла, особено на полупорозни и порозни површини, што значи дека проблемот ќе се врати. Можете да користите водород пероксид наместо белило. Испрскајте го на зафатените површини, оставете да отстои околу 10 минути, потоа исчистете го и исплакнете го. Можете да ставите и малку оцет, кој е еден од најмоќните убијци на мувла. Благата киселина во оцетот убива околу 82 отсто од познатите мувли и може да помогне да се спречат идни епидемии.

ГРЕШКА 2: Не сте самоиницијативни

Нема подобро време да ја проверите состојбата на вашиот дом отколку кога правите генералка. Работите на кои треба да внимавате вклучуваат раст на микроорганизми, оштетување на водата и структурни проблеми со внатрешноста и надворешноста на домот. Колку побрзо забележите проблем, толку побрзо ќе започнете да го решавате. Земете рачна лампа и проверете дали има видливи проблеми или забележливи мириси што може да укажуваат на проблем. Растењето на мувлата често создава замрзнат, земјен мирис налик на пура поради ослободување на гасови наречени микробни испарливи органски соединенија. Области на кои треба да се посвети посебно внимание се:

 • Поткровје
 • Подрум
 • Фугирање и запечатување
 • Прозорски прагови и рамки на вратите
 • Апарати (кафемат, машина за миење садови, блендер, машина за перење итн.)
 • Отвори за издувни гасови
 • Главата на тушот
 • Славини
 • Душеци
 • Куќни растенија
 • Камин
 • Надворешен изглед на вашиот дом (градежништво).

ГРЕШКА 3: Чистите, но не го средувате нередот

Се чини дека минимализмот е навистина добар за нашето здравје, односно за квалитетот на воздухот. Колку повеќе предмети има, толку повеќе има површини за таложење на прашина и микроскопски честички. Со пролета што означува нов почеток, можеби е време да се процени дали ви се потребни одредени предмети или не. Ослободете се од нередот, односно вишокот предмети и ќе спречите таложење прашина, што на крајот ќе доведе до подобар квалитет на воздухот во затворените простории.

ГРЕШКА 4: Не се справувате како што треба со мувлата

За време на чистењето, можно е да налетате на мувла што се насобрала некаде во домот. Честа грешка при чистење е користењето на погрешен метод за отстранување на мувлата. За правилно да го рехабилитирате, мора да ја решите причината што довела до нејзиниот раст на прво место и да ја решите секоја присутна контаминација. Тие вклучуваат активна колонија, мртви честички од мувла, корени, спори, микотоксини и бактерии. Ако нешто остане, изложувањето продолжува. Ако не сте сигурни дали успешно сте ја отстраниле мувлата, контактирајте ги експертите.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

МАГАЗИНПРИКАЗНИ

Зоолошката градина во Загреб – волшебен микросвет кој плени со својата хармонија

Зоолошката градина на градот Загреб е една од трите зоолошки градини во...

МАГАЗИН

Жителка на Уганда родила близнаци на 70 години

Државјанка на Уганда, која има 70 години, родила близнаци, по вештачко оплодување....

МАГАЗИН

Пет совети кои ќе и помогнат на вашата кожа да изгледа понежно оваа зима

Зимското време има тенденција да ја остави нашата кожа сува и ронлива....

МАГАЗИН

Дали треба да ги прифатиме сите интернет колачиња? Еве на што треба да обрнете внимание

Автоматски да се прифатат сите интернет колачиња? Ако ја цените вашата приватност...