СЦЕНА

Фестивалот МОДОАРС го најавува својот прв концерт во 2023 година

На концертот за две гитари и мецоспоран, кој ќе се одржи на 22.04.2023 година – сабота во 20 часот во Даут Пашин Амам ќе настапат уметниците од Италија:

Масимо Агостинели – гитара
Кјара Гуљелми – мецоспоран
К.Г. Маурицио Ди Фулвио – гитара

Во прекрасната атмосфера на амамот, ќе прозвучат дела за глас и гитара од класичниот репертоар на Моцарт, Шуберт, Пасиељо, Гарсија Лорка, но и од современата музика со дела на Чик Кореја, Ди Фулвио, Стинг.
Концертот се реализира со поддршка од Министерството за култура на Р. Македонија. И покрај ограничените сретства за реализација на фестивалот оваа година, тимот на Модоарс создаде и ќе реализира интересна и несекојдневна програма со домашни и странски уметници. Покрај уметниците од Италија, на Фестивалот ќе настапат и Енрике Муњоз (гитара) – Шпанија, Паоло Шибилија (пијано) – Италија, Тамара Ангеловска (сопран), Ема Попивода (пијано).
Фестивалот МОДОАРС ја продолжува традицијата на успешна реализација на концерти со извонредни уметници, а со тоа и активно да учествува во креирањето на културната сцена кај нас, издигнувајќи ја на ниво со светската културна сцена.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

СЦЕНА

Премиера на престава за млади „Адамс Фемили“ во Албанскиот театар за деца и млади

Во НУ Албански театар за деца и млади во Скопје утре вечер...

СЦЕНА

Операта „Валкира“ утре во НОБ – прво спектакуларно издание на Вагнер

Во изведба на гостите од Софиската опера и балет, утре за првпат...

СЦЕНА

Танцова претстава, филмска претпремиера, изложби за 50 години јубилеј на Францускиот институт во Скопје

Францускиот институт во Скопје годинава слави пет децении од своето основање и...

СЦЕНА

Мурад Мерзуки, кореографот на церемонијата на отворање на Олимписките игри 2024 со перформанс во Скопје

Францускиот институт во Скопје и „Танц фест“, по повод отворањето на прославата...