МАГАЗИН

Немате време за појадок? Не се откажувајте! Имаме неколку идеи

Подготовката на појадок не треба да одзема многу време. Понекогаш е доволно само смути или каша за да ги задоволи сите ваши потреби за почеток на денот.

Здравиот оброк не мора да биде комплициран, ниту пак да одзема многу време. Важно е да појадувате и да ги внесувате сите релевантни хранливи материи кои ќе ви дадат енергија во текот на денот. Може да биде слатко или солено, како што сакате. За да не се откажете од појадокот бидејќи немате идеи, ви донесуваме рецепти за избалансирани, хранливи и креативни верзии на првиот утрински оброк дизајниран од Хрватското здружение на нутриционисти и диететичари, кои секој може сам да ги подготви. Одлучете сами – посложена или поедноставна верзија кога брзате да излезете од дома, но не го прескокнувајте појадокот.

1. Смути од репка
Состојки за 1 лице:

• 100 гр свежо цвекло
• 100 гр јаболко
• 200 мл течен јогурт, 2,8% м.м.
• 8 половини од ореви
• 10 гр суво грозје

Подготовка и време:
Сите состојки ставете ги во блендер. Добро исецкајте додека не се соединат во кремаста смеса. Додадете вода доколку е потребно. Ви требаат три минути.

Енергија: 324 kcal,        Масти: 16,2 гр,                Јаглехидрати: 33,8 гр,                    Протеини: 12,3 гр

Цвеклото е извор на диетални влакна, а познато е и како народен лек за анемија поради содржината на железо.

2. Интегрален гриз со лешници, какао и боровинки
Состојки за 1 лице:
• 60 гр цели леќата
• 300 мл млеко, 2,8% м.м.
• 2 лажички мед
• Малку цимет
• Малку ванила во прав
• 10 лешници
• 15 гр мелени зрна какао
• 25 гр боровинки

Подготовка и време:
Загрејте го млекото додека не зоврие. Намалете ја топлината и полека додајте го гризот со постојано мешање со жица за да не се формираат грутчиња. Кога ќе зоврие, исклучете го огнот и продолжете со мешањето уште малку. Додадете мед, цимет и ванила и добро измешајте. Послужете во сад. Посипете ги со боровинки и мелени цели зрна и лешници (печете ги лешниците околу 10 минути на 200°C, извадете ја нивната мембрана и грубо издробете ги). Нема да ви одземат повеќе од 10 минути, вклучително и сечкањето ако однапред ги израмните лешниците.

Енергија: 504 kcal,                Масти: 17,1 гр,             Јаглехидрати: 70,3 гр,                   Протеини: 22,3 гр

Овој појадок е извор на диетални влакна. Мелените зрна какао не содржат додаден шеќер, па затоа се одличен додаток на разни смути, кашички или палачинки кои сакате да ги збогатите со вкус на чоколадо.

3. Палачинки од овес и банана
Состојки за 1 лице:
• 100 гр овесна каша
• 75 гр јогурт
• 30 мл млеко
• 1 помало јајце (50 гр)
• 1⁄2 банана (80 гр)
• малку сол
• 1⁄2 лажичка прашок за пециво
• 1⁄2 лажичка цимет
• 1 лажичка масло

Подготовка и време:
Скршете ја овесната каша во блендер за да добиете брашно. Откако ќе ја искршите овесната каша, додадете ги сите останати состојки во смесата и продолжете со блендирањето. Смесата треба да биде густа. Загрејте го маслото во тавче и истурете ја смесата во форма на мал круг. Печете ги додека палачинките не поруменат и послужете ги со џем по желба. Времето за подготовка е околу 10 минути.

Енергија: 404 kcal,                   Масти: 11,8 гр,              Јаглехидрати: 61,2 гр,                     Протеини: 17,8 гр

Ќе добиете здрави диетални влакна и фосфор, а наместо џем, палачинките по желба можете да ги послужите со свежи бобинки.

4. Тортилја со хумус, крцкање, салата и чери домати
Состојки за 1 лице:
• Една тортиља од интегрално брашно
• 20 гр намаз од наут (хумус)
• 25 гр сирење (сечкано на коцки)
• 10 гр салата (рукола или зелена салата исечкана на ленти)
• 15 гр шери домати

Подготовка и време:
Намачкајте го намазот од леблебија врз тортиљата, додадете сирење, зелена салата, домати, по желба додадете малку густа смеса ацето балсамико и зачини Затаар или само прстофат потпечен сусам. Свиткајте и пресечете на половина. Нема да ви одземе повеќе од 7-8 минути, најмногу поради сечењето. Подгответе го хумусот однапред.

Енергија: 461 kcal,                 Масти: 24 гр,                 Јаглехидрати: 44 гр,                          Протеини: 20 гр

Овој оброк е добар извор на фосфор, калциум и витамини А и Б2. Подготвениот хумус можете да го чувате во фрижидер до една недела, а можете да го послужите со различни крекери или растителни стапчиња како моркови, целер или кораби.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

МАГАЗИН

Истражувања: Некои особини и одлики се наследуваат главно од мајката

Повеќето човечки особини се полигенски, што значи дека тие се одредени со...

МАГАЗИН

Црната боја – признак за привлечност, интелигенција, самодоверба, црвената асоцира на ароганција

Моќта на бојата на облеката што се носи е потврдена со истражување...

МАГАЗИН

„Чет-ГПТ 4о“ со најбрз превод досега

Новата верзија „Чет-ГПТ 4о“ е достапна за јавноста од пред неколку дена,...

МАГАЗИН

Морската сол делотворна против мрсна коса

Проблемот со мрсна коса е предизвикан од акумулацијата на тн. Себум –...