СЦЕНА

СРЕЌЕН РОДЕНДЕН ЈЕЛЕНА И ДАЦ

Две познати македонски актерски имиња денеска слават роденден.

Јелена Жугиќ денеска полни 50 години, додека Драган Спасов-Дац го слави 60.роденден.

Жугиќ е македонска театарска, филмска и телевизиска актерка родена 1973 година во Скопје, позната и наградувана за голем број улоги, а во изминатиот перидо е позната по улогата во макеоднската серија „Бистра Вода“.

Дац е роден 1963 година, исто во Скопје. Освен по актерката кариера во изминатите години е познат и како дел од музичкото дуо со Александар Митевски познато како „Дац и Александар“.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

СЦЕНА

Викендов „Златно Славејче“ во Филхармонија, гостува познатиот рапер Пајак

Претстојниот викенд во Скопје ќе се одржи годинешното издание на реномираниот детски...

СЦЕНА

Омаж за Каталин Ладик и претставата „Слугинки“ вечерва на МОТ

Претставата „Слугинки“ во продукција на Турскиот театар во Скопје вечерва ќе биде...

СЦЕНА

Десетици театарски настани, претстави, предавања и промоции на 48 издание на Младиот отворен театар – МОТ

МКЦ го најавува 48-то издание на Млад отворен театар – МОТ, од...

СЦЕНА

Почна „Скомрахи 2023“, на програмата 25 филма и седум студентски пиеси

Со краткиот филм „Тага“ во режија на Тина Величковиќ и дипломската театарска...