АКТУЕЛНОСКОПСКИ ВЕСТИ

СКОПСКАТА ГРАДОНАЧАЛНИЧКА МЕЃУ НАЈПЛАТЕНИТЕ ВО РЕГИОНОТ: Арсовска зема 2.000 евра плата

Градоначалничката Данела Арсовска е на трето место по највисоко платени градоначалници.

Како што објави српската N1, платата на градоначалникот на Љубљана, Зоран Јанковиќ изнесува 2.696 евра, а градоначалникот на Загреб, Томислав Томашевиќ заработува 2.318 евра месечно.

Арсовска зема плата од 2.036 евра месечно.

Градоначалничката на Подгорица, Оливера Ињац е платена 1.562 евра месечно, додека пак градоначалничката на Сараево, Бенјамина Кариќ заработува 1.510 евра месечно.

Најниска плата во споредба со поголемите градови во регионот има првиот човек на Белград, Александар Шапиќ – 1.399 евра.

Рекордер по заработка во земјите од поранешна Југославија е градоначалникот на Бјелина, Љубиша Петровиќ. Тој има месечна плата од 3.305 евра.

По него е градоначалникот на Задар, Бранко Дукиќ, кој заработува 3.026 евра месечно.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Препорачуваме

Related Articles

АКТУЕЛНО

Шахот ги освои учениците од Кисела Вода

Шаховскиот Сојуз на Град Скопје, месецов, ги заврши квалификационите училишни натпревари во...

АКТУЕЛНО

Оперската претстава „Севилскиот бербер“ од Џоакино Росини на 2 март во НОБ

На 2 март со почеток во 20.00 часот во Националната опера и...

АКТУЕЛНО

Саем на мебел во Скопје од 20 до 24 март

Од 20 до 24 март во спортскиот центар „Борис Трајковски“ во Скопје...

АКТУЕЛНО

Герасимовски: Комерцијална банка донираше имот на Општина Центар за изградба на јавна зелена површина

По барање на Општина Центар, Комерцијална банка донираше имот за изградба на...