ИНФО

Низ Центар избегнувајте ја улица Даме Груев, во дел е затворена и раскопана

Град Скопје вчера почна да ја раскопува улицата Даме Груев во центарот на градот. Повторно без најава за граѓаните, Градот почна со градежни активности овој пат на потегот од ТЦ „Палома Бјанка“ до улица Македонија.

Не терен се поставени знаци дека градежните работи ги изведува ЈП „Улици и патишта“ и дел од улицата е заграден. Вчера со багери се раскопуваше асфлатот, а работниците на терен ни рекоа дека во наредниот период ќе се реконструира овој потег.

Пред една недела Градот ги раскопа и тротоарите долж улицата.

Улицата Даме Груев е крш, со дупки и прокопи на сите страни. Ексградоначалникот Петре Шилегов во својот мандат најавуваше дека улицата Даме Груев ќе ја проширува во булевар како што се предвидува со Генаралниот урбанистички план, за да може „Рекорд“ да го затвори за возила. Граѓаните бараа Град Скопје да се откаже од оваа идеја, затоа што голем дел од зеленилото на улицата треба да сече. По, ова од Градот рекоа дека направиле сообраќајна студија за ценатрот на Скопје и дека улицата ќе остане само со две ленти.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Препорачуваме

Related Articles

ИНФО

Натпревар во прецизно слетување со едрилица

Кој ќе се обиде да лета, потоа со погледот оди кон небото,...

ИНФО

ВРЕМЕТО ДЕНЕС: Сончево и топло

Времето денес претпладне ќе биде сончево и топло со променлива облачност која...

ИНФО

Се асфалтира крак од улицата „Козле“ во Нерези

Во тек е асфалтирање на крак од улицата „Козле 3“ во населбата...

ИНФО

Стипендии „Ацо Шопов“ за студенти од втор и трет циклус

Фондацијата „Ацо Шопов – Поезија“ објавува конкурс за доделување стипендии „Ацо Шопов“ на...