МАГАЗИН

ТРЧАЊЕ ИЛИ ТЕНИС – Еве кои активности ќе согорат најмногу калории

Кардиото е секако одлично за согорување калории, но некои ќе направат повеќе, особено ако имате само 30 минути за да ја извршите активноста.

Ако вагата покаже 70 килограми и трчате 30 минути, ќе изгубите околу 360 калории. Ќе согорите и околу 252 калории веслајќи 30 минути. Двете форми на активност се одличен начин за согорување на калориите, а личниот тренер Стејси Алден вели дека е важно да се запамети дека секоја кардио вежба е одлична, сè додека ја правите. Затоа е важно да изберете активност која ви се допаѓа и која ќе влијае на потрошувачката на калории.

ТРЧАЊЕ
Трчањето е предизвикувачка активност што може да ја направи секој кој е подготвен да одвои време и има трпение да се прилагоди на барањата на овој спорт. Научните истражувања докажуваат дека редовното вежбање (150 минути неделно, што е околу 30 минути, пет пати неделно) – а особено трчањето – има здравствени придобивки што ги надминуваат ефектите на повеќето апчиња што може да ги препише лекар. Истражувањата покажаа дека трчањето може да помогне во спречување на дебелина, дијабетес тип 2, срцеви заболувања, висок крвен притисок и мозочен удар. Со сите здравствени придобивки, тоа е одлична форма на кардио тренинг, а колку калории ќе согорите зависи од неколку фактори. Според ‘Harvard Health’, човек тежок 70 килограми кој трча 1,6 километри за 12 минути може да согори околу 288 калории. Ако го направи истото за 6 минути, ќе согори околу 562 калории.

ВЕСЛАЊЕ
Ова е вежба за цело тело, а колку поинтензивно ја изведувате вежбата, толку повеќе калории ќе согорите. Ако веслате со умерена брзина 30 минути и тежите околу 70 килограми, ќе согорите околу 252 калории, ако истото го правите со малку поинтензивни движења, можете да изгубите и до 370 калории.

БРЗО ОДЕЊЕ
Качувањето по скали е една од најдобрите вежби доколку сакате да ги изгубите вишокот килограми, да го зајакнете целото тело и да го заштитите вашето здравје. Покрај горенаведените придобивки, тој прави неверојатна количина за здравјето на белите дробови и кардиоваскуларното здравје. Како што велат многу истражувања, а тоа често го препорачуваат и лекарите, качувањето по скали е идеален начин за стекнување енергија и зајакнување на имунолошкиот систем, што превентивно делува на развој на дијабетес, висок крвен притисок, остеопороза и срцеви заболувања.

ИНТЕРВАЛЕН ТРЕНИНГ
Интервалниот тренинг, како што е интервалниот тренинг со висок интензитет може да вклучува комбинација од неколку различни кардио вежби, како и вежби за сила.
„Ако барате кардио тренинг кој е брз и интензивен, интервалниот тренинг е начин да се оди“, вели Алден. Според ‘Harvard Health’ кружниот тренинг може да значи губење на 306 калории за 30 минути за човек од 70 килограми. Ако тренингот вклучува скокање со јаже, за 30 минути може да се изгубат околу 421 калории.

ПЛИВАЊЕ
Можеби сте доволно среќни да имате затворен базен во близина и сакате да пливате дури и во текот на зимата. Ако е така, и ако сте на диета, поинтензивниот облик на пливање може да значи и губење на околу 360 калории за 30 минути.

ФУДБАЛ, ТЕНИС, КОШАРКА
Овие активности се одлична форма на кардио тренинг затоа што поголемиот дел од времето всушност трчате. Еве колку калории ќе изгубите ако имате 70 килограми и сте активни 30 минути:
Тенис: 252 калории
Кошарка: 288 калории
Фудбал: 288 калории

Има и активности како танцување и градинарство кои можат да бидат форма на каридо тренинг, зависи од тоа колку енергија ќе вложите во тоа.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

МАГАЗИН

Креативна работилница за средношколци за пишување поезија „Запознавање со поетскиот универзум на Анте Поповски“

Во рам­ки­те на про­е­ктот „По­е­зи­ја во фар­мер­ки“, кој е со­ста­вен дел од...

МАГАЗИН

Дел од најагресивните раси кучиња

Некои раси кучиња се посклони кон агресивно однесување од останатите, па поради...

МАГАЗИН

Истражувања: Некои особини и одлики се наследуваат главно од мајката

Повеќето човечки особини се полигенски, што значи дека тие се одредени со...

МАГАЗИН

Црната боја – признак за привлечност, интелигенција, самодоверба, црвената асоцира на ароганција

Моќта на бојата на облеката што се носи е потврдена со истражување...