АКТУЕЛНО

Рузвелтова во Капиштец изрешетана со дупки, а Град Скопје го прави потегот кај Зоолошка

Улицата Рузвелтова на потегот од улицата Народен фронт до Васил Ѓоргов е изрешетана со дупки. Овој дел на улицата во населбата Капиштец е во очајна состојба, коловозот е полн со огромни дупки и прокопи па граѓаните мораат да возат цик-цак за да ги избегнат дупките.

„Ги искршивме колите од дупки на секој чекор. Сред центар на град, а улицата оставена во ваква состојба“, велат жители на околните згради.

Во ништо подобра состојба не се ниту тротоарите, каде асфалтот е искршен и изваден, па при врнежливо време дупките се полни со вода и кал.

Иако овој дел од улицата е во најлоша состојба, Град Скопје сепак го реновираше другиот потег на Рузвелтова, од улицата Илинденска до булеварот Партизански одреди. Овој потег и пред реновирањето беше во добра состојба односно не беше приоритетен со оглед дека во други делови на градот улиците се во полоша состојба, како и самата улица во делот во населбата Капиштец.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

АКТУЕЛНО

Новогодишна еуфорија во април, Арсовска уште од сега не спрема за идниот дочек на Нова година

Новогодишна еуфорија во април месец сеуште може да се забележи во главниот...

АКТУЕЛНО

Вечерва мултимедиајлен настан „Танец во фокусот“ во Кинотека

Вечерва во Кинотека на Македонија во 19 часот, ќе се одржи мултимедиајлен...

АКТУЕЛНО

Започна реконструирањето на тротоарот на улицата „Народен фронт“ во Центар

Општинските служби го започнаа реконструирањето на тротоарот на улицата „Народен фронт“ во...

АКТУЕЛНО

„Лајка“ ќе организира макенбал за кучиња во Градски парк

ЈП „Лајка“ во недела во Градски парк во Скопје ќе организира маскенбал...