МОЕ ЗДРАВЈЕ

Ова се петте најдобри клиники за лекување на рак во Европа

Европа е една од најдобрите области во светот за третман на рак, со високи стандарди за персонализирана нега и релативно прифатливи цени.

Онкологијата е една од најкомплексните области на медицината, со повеќе од 200 видови на рак и 10 различни третмани. Ова се најдобрите европски институции за лекување на рак, кои бележат пораст на странски пациенти од 15 проценти годишно.

„Rechts der Isar“, Минхен, Германија

Германскиот медицински систем е еден од најразвиените во светот и обично е водечка европска земја за испробување на најновите медицински откритија. Истото важи и кога станува збор за лекување на рак. Основан пред повеќе од 185 години, Rechts der Isar е познат по своите висококвалитетни третмани ширум светот. Повеќе од 16.000 пациенти со рак се лекуваат таму секоја година во 20 интердисциплинарни центри, вклучително и седум сертифицирани центри за рак.

Центар за протонска терапија „Quironsalud“, Мадрид, Шпанија

Quironsalud е најголемата медицинска група во цела Шпанија. Околу 3.000 различни пациенти со рак се лекуваат секоја година во нивните установи во живописните шпански градови и градови каде што се наоѓаат. Покрај тоа што имаат една од ретките болници во цела Европа која обезбедува протонска терапија за пациентите со рак, тие исто така имаат пристап до целосна листа на најсовремени процедури како што се хируршкиот систем Да Винчи, МРИ и многу други.

Лондонска Клиника за доктори, Лондон, Велика Британија

Таа е една од најголемите приватни болници во Велика Британија. Тие се посветени на обезбедување на најдобра, персонализирана здравствена заштита со обемна хируршка и медицинска експертиза. Со седиште во срцето на Лондон, Лондонската клиника може да се пофали дека е прва на многу начини, како што е пионерската форма на операција за длабоки мозочни лезии и третман на лимфом, третиот најголем убиец на рак.

Институт „Густав Руси“, Вилежуиф, Франција

Оваа огромна болница има 3.000 вработени, повеќе од 200 лекари и 300 истражувачи и 70 години искуство во лекувањето на ракот. Во оваа светски позната и една од најдобрите болници во светот за ретки и агресивни форми на рак, пациентите патуваат од целиот свет за да им помогнат од нивниот врвен онколошки тим, кој е речиси најуспешен во светот во лекувањето на ретки видови на рак и комплексни тумори. Институтот Густав Руси на своите пациенти им нуди индивидуализирана нега која комбинира иновација и хуман пристап. Покрај тоа, Густав Руси е лидер во медицинската онкологија, хемотерапија, радиотерапија, хирургија, интервентна радиологија и реконструктивна хирургија.

Холандски институт за рак, Амстердам, Холандија

Холандскиот институт за рак, една од најстарите такви клиники, е одличен центар за висока технологија со над 650 истражувачи научници, 185 специјалисти, 12 хируршки области и 11 приватни простории за радиотерапија. Важна област на грижа што оваа болница ја обезбедува и со која се гордее е последователната грижа за пациентите со рак во ремисија. Со оглед на тоа што околу 30 до 40% од преживеаните доживуваат негативни долгорочни ефекти или од болеста или од третманот, тоа е голема и често занемарена област. Ова се однесува на физички болести, ментално здравје и социјални проблеми кои можат многу да влијаат на квалитетот на животот на веќе ранливиот пациент.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

МОЕ ЗДРАВЈЕ

Цвеклото го подобрува сексуалниот живот

Некои прехранбени производи и секојдневни намирници ја поттикнуваат желбата за секс, а...

МОЕ ЗДРАВЈЕ

4 начини како да ja ублажите болката во зглобовите

Проблемите со зглобовите можат да влијаат на квалитетот на вашиот живот, но...

МОЕ ЗДРАВЈЕ

Причинители на „изрецкан јазик“

Многумина имаат тн. „изрецкан јазик“ – кога тој орган има вдлабнатини или...

МОЕ ЗДРАВЈЕ

Како да ја зголемите меморијата и концентрацијата со 4 методи

Како да ја зголемите меморијата и концентрацијата со 4 методи. Ние нудиме...