МАГАЗИН

Шест лоши навики кои стојат помеѓу вас и рамниот стомак

Колку и да правите стомачни, никогаш нема да имате рамен стомак ако јадете неправилно.

Рамен стомак се постигнува во кујна, а не во теретана. Колку и да правите стомачни, никогаш нема да имате рамен стомак ако јадете неправилно. Двата најголеми непријатели на патот кон оваа цел се надуеноста и лошата исхрана. Јасно е дека вишокот калории и шеќер во прекумерни порции и газирани пијалоци лошо влијаат на мастите кои се наталожуваат околу вашата половина, но доколку ја промените оваа лоша навика, можеби сепак ќе страдате од надуеност.

Појадокот е добар за метаболизмот и редовното консумирање го намалува ризикот од дебелеење. Едно истражување за здравјето и исхраната покажа дека оние кои појадуваат имаат индекс на телесна маса под 25. Но, без разлика дали се обидувате да изгубите неколку килограми околу половината или само да ја намалите надуеноста, овие шест навики во исхраната би можеле да ви пречат.

  1. Нема доволно влакна

Недостатокот на влакна во секојдневната исхрана може да предизвика запек и други дигестивни проблеми. Влакната ја стимулираат работата на варењето, што последователно го спречува надуеноста. Ако не сте сигурни дали внесувате доволно влакна.

  1. Нема доволно протеини

Протеините помагаат да се одржи рамнотежата на течностите во телото. Ако консумирате премногу едноставни јаглехидрати и не доволно протеини, вашето тело може да почне да задржува вода и да предизвика надуеност. За возрасен со претежно седентарен живот, доволни се 0,8 грама протеини на килограм тежина. На пример, лице со тежина од 75 килограми треба да консумира 60 грама протеини дневно, советува клиниката Мајо. Но, овие потреби растат со возраста и нивото на активност. Помеѓу 40 и 50 години веќе ни требаат 1,1 грам на килограм за да ја зачуваме мускулната маса.

  1. Гума за џвакање, особено без шеќер

Мислите дека гумата за џвакање ќе ви помогне да ви го одземе умот од храната? Можеби, но ќе придонесе за надуеност и лош изглед на стомакот. Имено, воздухот што го голтате додека џвакате мастика ве прави подуени, а верзии без додаден шеќер често се прават со шеќерни алкохоли кои имаат помалку калории, но предизвикуваат надуеност, проблеми со варењето, а понекогаш и дијареа.

  1. Пиење преку сламка

Ако сакате рамен стомак, размислете следниот пат да ја фрлите сламата.

  1. Премногу сода

Уште полошо е со газираните пијалоци. И со и без сламка. Меурчињата кои стигнуваат до вашите црева ќе направат да се чувствувате како вашата внатрешност да се шири. Оние почувствителните кои често имаат проблеми со надуеноста дефинитивно треба да ги избегнуваат.

  1. Пребрзо јадење

Варењето започнува во устата и многу е важно правилно да се џвака храната пред да се голтне. Во спротивно, ќе голтате премногу воздух, што ќе предизвика надуеност.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

МАГАЗИН

Нова опција на „Ајфон“ потенцијално опасна за децата

Најновата верзија на оперативниот систем за телефоните и таблетите на „Епл“, како...

МАГАЗИН

„Гугл“ почнува со бришење неактивни мејл-адреси и профили

„Гугл“ во декември ќе почне со бришење милиони профили на услугите „Г-мејл“,...

МАГАЗИН

Намирници што не треба да се подгреваат во микробранова печка

Микробрановата печка е корисен уред за брзо подгревање храна, а може да...

МАГАЗИН

Недостигот на витамин Б12 може да предизвика и когнитивни проблеми

Веројатно една од најважните хранливи материи за човековото тело е витаминот Б12,...