АКТУЕЛНО

Улицата Даме Груев е крш, со дупки на секој чекор и блокирана од паркирани коли

Улицата Даме Груев во центарот на градот е крш. Потогот од ТЦ „Палома Бјанка“ до улица Македонија е со дупки и прокопи на секој метар. Долж улицата секојдневно се паркираат коли од двете страни, а на самата улица се наоѓа зонски паркинг на ЈП „Градски паркинг“ и катната гаража „Беко“. Возилата никој не ги казнува иако тука е полициската станица „Беко“ и полицајците од своите канцеларии ги гледаат непрописно паркираните возила.

Лошата состојба во која се наоѓа улицата ја надополнува градилиштето на поранешниот хотел ТЦЦ „Плаза“, кое веќе трета година е заградено со тараби. Тие зафаќаат и дел од улицата, а кога дува ветер лимот лета на сите страни. На градилиштето периодично доаѓаат работници и механизација, па на улицата стојат и градежни матријали, песок и даски.

Ексградоначалникот Петре Шилегов во својот мандат најавуваше дека улицата Даме Груев ќе ја проширува во булевар како што се предвидува со Генаралниот урбанистички план, за да може „Рекорд“ да го затвори за возила. Граѓаните бараа Град Скопје да се откаже од оваа идеја, затоа што голем дел од зеленилото на улицата треба да сече. По, ова од Градот рекоа дека направиле сообраќајна студија за ценатрот на Скопје и дека улицата ќе остане само со две ленти.

Со доаѓањето на функција на градоначалничката Данела Арсовска не се споделуваат информација каква е најзината визија за сообраќајот во центарот на градот. Лани само беше реконструиран потегот зад Собранието, а делот кој е во најлоша состојба не беше чепнат. Деновиве на улицата се корнат тротоарите, но дали тоа предвидува и реконструкција на улицата никој не кажува. Ниту од Град Скопје ниту од ЈП „Улици и патишта“ кои работат на тротоарите, не информирале што се предвидува на овој потег.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

АКТУЕЛНО

Лицата со попреченост може да поднесуваат барања за повластено користење на јавниот превоз

Заинтересираните граѓани, лицата со оштетен вид, лицата со оштетен слух, лицата со...

АКТУЕЛНО

Аеродром станува првата смарт-општина во Македонија – објавен повикот за избор на стратешки партнер

Општина Аеродром го објави повикот на избор на стратешки партнер кој преку...

АКТУЕЛНО

Општина Карпош купи седум електрични тротинети за потребите на вработените

Општина Карпош, со издвоени средства од Буџетот набави седум нови електрични тротинети...

АКТУЕЛНО

Жирафата Флопи угинала како последица на малиген тумор на црниот дроб и метастази во белите дробови

По добиените официјални резултати од обдукцискиот протокол за угинувањето на жирафата Флопи,...