КУЛТУРА

СВЕТСКИ ДЕН НА КУЛТУРНО НАСЛЕДСТВО: Во вторник бесплатен влез во музеите

Во вторник бесплатен ќе биде влезот во сите музеи и локалитети низ државата, во чест на  Светскиот ден на културното наследство.

Во Скопје во  Даут пашин амам може да се види Постојаната поставка од 14-21. век,  во Чифте амам, Поставка на мултимедијалниот проект „Пејзажно искуство“, која беше национален претставник на ланското Венециско биенале на уметноста.

Во Музејот на современа уметност (МСУ) во Скопје, во тек е меѓународното 14.Биенале на млади уметници „Будења“, каде се изложени дела од 38 млади уметници.

Во Музејот на македонската борба отворена е изложбата за 30 години членство во Обединетите нации на Државниот архив на Македонија и Министерството за надворешни работи.

Во Музејот на Град Скопје ќе биде отворена изложбата за одбележувањето на 150 години Македонски железници.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Препорачуваме

Related Articles

КУЛТУРА

Изложба на слики во акварел на Илина Поповска

Во среда на 29 мај во 19:30 во Лабораториум, ќе се одржи...

КУЛТУРА

Кинотека во рамки на проектот Сезона на филмски класици ќе го реставрира Мис Стон

Кинотека ова година ќе го реставира филмот МИС СТОН на Жика Митровиќ,...

КУЛТУРА

Изложбата „Али Фети Окјар – истомисленик и соработник на Ататурк“ во Чифте амам

Во Чифте амам во Старата скопска чаршија отворена е изложбата под наслов...

КУЛТУРА

Монументалниот документарен проект „Скопје 63“ на Вељко Булајиќ во Кинотека на Македонија

Во четврток на 23 мај во 20:00 часот во Кинотека на Македонија,...