АКТУЕЛНО

РАСКОПАНИ ТРОТОАРИТЕ НА УЛИЦА ДАМЕ ГРУЕВ: Арсовска сè поплочува со асфалт

Тротоарите на улицата Даме Груев во центарот на градот кај ТЦ „Палома Бјанка“ се раскопани веќе една недела. Со црвени траки се заградени и е забрането движење бидејќи како што ни рекоа работниците од ЈП „Улици и патишта“ ќе се поставува нов асфалт.

Иако станува збор за стог центар на градот,  Град Скопје не отстапува од праксата сè да поплочува со асфалт. Градоначалничката Данела Арсовска не размислува да примени нови матријали или плочки кои се декоративни и даваат поубав иглед на градот.

Ексградоначалникот Петре Шилегов во неговиот мандат при реконстукција на патеките во централното градско подрачје употребуваше лиен бетон, а влезот на Плоштадот кај зградата на ЕСМ беше поплочен со плочки од три вида. Со неколку видови плочки беше уреден и кејот 13 Ноември.

За разлика од Шилегов, Арсовска употребува само асфалт, па дури ги асфалтираше и патеките во Градскиот парк, како и патеката на кејот на реката Вардар, кај „Жабарот“.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

АКТУЕЛНО

Две училишта и детска градинка од Карпош користат енергија од фотоволтаици

Денеска беше пуштен во употреба првиот фотоволтаичен систем за добивање на електрична...

АКТУЕЛНО

Скопје разубавено со над 2.000 садници

Со садење на над 2.000 садници, градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска,...

АКТУЕЛНО

Ќе се градат градинки во Трубарево и Инџиково

Општина Гази Баба ја започна постапката за изградба на нови детски градинки...

АКТУЕЛНО

Утре времен сообраќај на улицата Орце Николов во Дебар Маало

Општина Центар информира дека во текот на утрешниот ден, сабота, 2 март,...