АКТУЕЛНО

НА НЕКОИ РЕЛАЦИИ ДРАСТИЧНО ЗГОЛЕМУВАЊЕ: Зголемени цените на меѓуградскиот превоз

Денес, како и се друго,така и меѓуградскиот превоз е поскапен. Некои релации повеќе, некои помалку.

Додека пред само три години со еуфорија се чекаа празниците и одморите за да може секој од нас да прошета, да оди кај своите семејства и роднини, картите се купуваа со насмевка на лицето. Денес, како и се друго,така и меѓуградскиот превоз е поскапен. Некои релации повеќе, некои помалку.

Меѓуградскиот превоз во Македонија веќе неколку месеци се смета за особено скап и  го притиска буџетот на граѓаните. Според извештаите што ги обезбедивме и анализата што ја направивме, цените на меѓуградскиот превоз, изминативе три години на некои релации е драстично зголемен.

Цена на автобуски меѓуградски превоз

РЕЛАЦИИ:

2020

2023

Тетово- Скопје 120 денари 200 денари
Куманово- Скопје 100 денари 170 денари
Гостивар- Скопје 250 денари 350 денари
Струмица- Штип 250 денари 340 денари

 

РЕЛАЦИИ:

2020

2023

Кочани-Скопје-Кочани 420 денари 660 денари
Берово-Скопје-Берово 600 денари 930 денари
Охрид-Скопје-Охрид 860 денари 1.240 денари
Битола-Скопје-Битола 640 денари 950 денари

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

АКТУЕЛНО

Две училишта и детска градинка од Карпош користат енергија од фотоволтаици

Денеска беше пуштен во употреба првиот фотоволтаичен систем за добивање на електрична...

АКТУЕЛНО

Скопје разубавено со над 2.000 садници

Со садење на над 2.000 садници, градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска,...

АКТУЕЛНО

Ќе се градат градинки во Трубарево и Инџиково

Општина Гази Баба ја започна постапката за изградба на нови детски градинки...

АКТУЕЛНО

Утре времен сообраќај на улицата Орце Николов во Дебар Маало

Општина Центар информира дека во текот на утрешниот ден, сабота, 2 март,...