АКТУЕЛНО

ЈСП од денес со нов директор, трет по ред во мандатот на Арсовска

Од денес јавното сообраќајно претпријатие ЈСП – Скопје има нов директор, трет по ред во мандатот на градоначалничката Данела Арсовска. Крсте Петревски, кој досега директоруваше со ЈП Градски паркинг од сега ќе биде прв човек на скопскиот градски превоз на местото на досегашниот Александар Стојковски.

Ќе се снајде ли Петревски со хаосот што владее во градските автобуси, останува да се види, со оглед дека Градот веќе полни четири месеци кубури со јавниот превоз, поради недостиг на автобуси. Иако беше помпезно најавено дека Арсовска си подала рака со приватните превозници, тие се уште не се вклучени во јавниот автобуски превоз.

Со одлука на Арсовска досегашните директори на „Паркови и зеленило“ и „Улици и патишта“ Реџепи Зухејр и Саид Саид, по шест месеци в.д. функција, вчера им додели менаџерски договори со мандат од 4 години.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Препорачуваме

Related Articles

АКТУЕЛНО

Герасимовски: Парк на Франкофонија добива паметно осветлување

Од Паркот на Франкофонијата започна инсталирањето на Тип 3 светилките кои се...

АКТУЕЛНО

Од денес секој четврток „И јас сум на Водно“

Почнувајќи од овој четврток, од 19 до 23 часот, планинарско-спортскиот клуб „Н2О“...

АКТУЕЛНО

Испратете разгледница со мирис: Франција со поштенски марки кои мирисаат на багети

Франција во полн ек се подготвува за претстојните Олимписки игри, погрижувајќи се...

АКТУЕЛНО

„Девијантно Девојачко“ на Клелија во Бруталиск

Во склоп на Skopje Pride Weekend, Клелија, трансдисциплинарна дизајнерка од Скопје која...