МАГАЗИН

Најдобри трикови за украсување велигденски јајца

Велигден е еден од најголемите христијански празници, а бојадисувањето јајца е дел од традицијата која се одржува со векови.

Боjадисувањето и украсувањето јајца може да биде забавно искуство за споделување со вашите најблиски, но зошто да не додадете малку возбуда во процесот? Ви пренесуваме неколку трикови кои ќе ве инспирираат да пробате нешто ново и возбудливо со вашите велигденски јајца.

Техника прскање со боја по јајцата

Купете различни бои и земете четка за бојадисување и наросете на јајцето. Можете да комбинирате различни бои или да користите само една боја, по желба. Ова е забавен начин да добиете јајца кои сигурно ќе го привлечат вниманието на вашите гости.

Бојадисување јајца во чај или кафе

За природен изглед на јајца, обидете се да ги варите јајцата со чај или кафе. Јајцата ќе добијат светло кафена боја која ќе изгледа природно и рустикално. Ова е одличен начин да добиете јајца кои изгледаат старо и автентично.

Користете лисја од растенија за шема

Овој трик ќе ви помогне да добиете прекрасни дезени на вашите јајца. Пред да ја нанесете бојата, завиткајте го јајцето во листови од билки, како нане и босилек, а потоа завиткајте го јајцето во парче газа или тенок најлонски чорап. Потоа потопете ги јајцата во бојата, а кога ќе ги извадите извадете ги листовите. Јајцата ќе бидат украсени со прекрасен дезен.

Бојадисување јајца со светли бои

Ако сакате вашите јајца да светат во темница, обидете се со боите за јајца кои светат во мракот. Ова е одличен трик за забавни ноќни активности со семејството или пријателите.

Ова се само дел од триковите со кои можете да се обидете да ги направите вашите велигденски јајца уникатни и незаборавни. Нека овој Велигден биде исполнет со забава, смеа и семејна топлина!

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

МАГАЗИН

Совети за родители и поуспешни деца

Начинот како се разговара со децата и како родителот се однесува во...

МАГАЗИН

Марго Роби подготвува филм за играта „Монопол“

о светскиот успех на филмот „Барби“, Марго Роби повторно му се навраќа...

МАГАЗИН

И покрај благодетите на јаболката, постои момент кога не смеете да ги консумирате

Она што повеќето луѓе не го знаат е дека постои одредено време...

МАГАЗИН

Минатиот месец забележан како „најтоплиот март“ во светот

Минатиот месец беше „најтоплиот март“ забележан на глобално ниво, според мерењата направени...