СЦЕНА

Изложба за нацистичкиот геноцид врз Синтите и Ромите

Во Музејот на Македонија денеска со почеток од 11:30 часот ќе биде отворена изложбата „Расна дијагноза: Циган – нацистичкиот геноцид на Синтите и Ромите и долгата борба за признавање“.

-Фокусот на изложбата е геноцидот извршен од нацистите врз Синтите и Ромите за време на Втората светска војна, соопшти РРОМА, организатор на изложбата.

Поставувањето на изложбата е во соработка со Централниот совет на германските Синти и Роми, Документацискиот културен центар на германските Синти и Роми и земјите од Западен Балкан.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

СЦЕНА

Викендов „Златно Славејче“ во Филхармонија, гостува познатиот рапер Пајак

Претстојниот викенд во Скопје ќе се одржи годинешното издание на реномираниот детски...

СЦЕНА

Омаж за Каталин Ладик и претставата „Слугинки“ вечерва на МОТ

Претставата „Слугинки“ во продукција на Турскиот театар во Скопје вечерва ќе биде...

СЦЕНА

Десетици театарски настани, претстави, предавања и промоции на 48 издание на Младиот отворен театар – МОТ

МКЦ го најавува 48-то издание на Млад отворен театар – МОТ, од...

СЦЕНА

Почна „Скомрахи 2023“, на програмата 25 филма и седум студентски пиеси

Со краткиот филм „Тага“ во режија на Тина Величковиќ и дипломската театарска...