ИНФО

Социјалните и многудетни семејства нема да плаќаат градинка

Социјалните и многудетни семејства во Општина Гази Баба нема да плаќаат градинка. Од месечен надомест ќе бидат ослободени родители на три деца запишани во градинка, самохран родител со примања до една минимална плата или со останати приходи во износ до една минимална плата, како и во случаи кога двајцата родители се без приходи или самохран невработен родител. Нема да плаќаат градинка ниту семејствата во кои едниот родител е невработен, другиот има примања до една минимална плата. Ослободувањето важи и за родител на деца со категоризација за потешкотии во развојот.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

ИНФО

ВРЕМЕТО ДЕНЕС: Променливо облачно со појава на магла

Времето денес ќе биде променливо облачно, претпладне со појава на магла по...

ИНФО

Изложба на ДЛУМ по повод 30. Министерски совет на ОБСЕ

Во хотелот „Александар Палас“ ќе биде поставена изложба во чест на триесетиот...

ИНФО

Утре бесплатно паркирање во зоните на „Градски паркинг“

Поради одржување на Самитот на ОБСЕ на зонските паркиралишта во надлежност на...

ИНФО

Шалтерите на Водовод денес и утре со скратено работно време

Денес, шалтерите за наплата во Дирекцијата на претпријатието Водовод и канализација ќе работат...