АКТУЕЛНО

ОД УТРЕ: Замрзнатите цени на краставиците и доматите зголемени

Денес, на седница на Влада се донесе одлука за зголемување на цените, кое се должи на повисоките давачки на Царина. Па така, свежи домати ќе може да се купат за најмногу 95 денари, а исто толку ќе чинат и свежи краставици, а килограм кромид 70 денари. Гравот ќе чини 95 денари, бананите 75, а портокали и лимони по 60 денари. За 75 денари ќе може да се купат кило мандарини, а сто и нешто над сто денари ќе чинат пиперките и леќата.

„Има одредено зголемување на цените кое е заради тоа што во последната се забележува зголемување на увозните цени на нашата Царина и тоа зголемување е над 30 отсто на одредени производи. Посебно ова важи за гравот, доматите, краставиците и кромидот“, изјави министерот за економија Крешник Бектеши.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

АКТУЕЛНО

Стопанска Триоги триатлон трка во Скопје, утре ќе има посебен режим на сообраќајот

Вкупно 300 учесници од шест земји се пријавени за 4. Стопанска Триоги...

АКТУЕЛНО

Скопје деветта година дел од „The Distinguished Gentlmens Ride“

Урбаните моторџии традиционално и годинава за утре го имаат закажано хуманитарното дефиле...

АКТУЕЛНО

Францускиот институт со прва дигитална интерактивна изложба во Ист гејт мол

Францускиот институт во Скопје , во рамките на одбележувањето на 50-годишнината на постоењето...

АКТУЕЛНО

Денес, бесплатен влез во музеите

На овој ден музеите во земјата традиционално ги отворат своите врати и...