СЦЕНА

Книжевна средба по повод 200 години од раѓањето на Шандор Петефи

По повод двестегодишнината од раѓањето на Шандор Петефи, Македонско-унгарското друштво за пријателство, вечер во мултимедијалниот културен центар „Матица ексклузив“ во Скопје организира книжевна средба, на која ќе учествуваат истакнати македонски писатели и научници, како и бројни унгарски следбеници и почитувачи на делото на големиот унгарски поет.

Воведно обраќање ќе има претседателот на друштвото, академик Витомир Митевски, а на средбата ќе учествува и амбасадорот на Унгарија во Македонија, Андраш Клеин.

Стихови од книгата „Лира и меч“, во препев на македонски јазик на Паскал Гилевски, ќе интерпретира Антонио Павловски.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

СЦЕНА

Театарската претстава „Момчето со пругасти пижами“ вечерва во МНТ

На големата сцена во Македонскиот народен театар во Скопје, вечерва со почеток...

СЦЕНА

„Кино Утро“ во Кинотека почнува на 9. јануари „Зоки Поки“

Во текот на зимскиот распуст, на почетокот на јануари, веќе традиционално Кинотеката...

СЦЕНА

Краткиот игран филм „Дали си маж“ по сценарио и режија на Ѓорче Ставрески на ‘HBO Max’

– Краткиот игран филм „Дали си маж“ по сценарио и режија на...

СЦЕНА

Викендов „Златно Славејче“ во Филхармонија, гостува познатиот рапер Пајак

Претстојниот викенд во Скопје ќе се одржи годинешното издание на реномираниот детски...