КУЛТУРА

Во МАНУ: Промоција на монографијата „Газанфер Бајрам“

Во Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) денеска ќе биде промовирана монографијата „Газанфер Бајрам“.

На промоцијата што ќе се одржи во клуб МАНУ, поздравен говор ќе има претседателот на МАНУ академик Љупчо Коцарев, а промотор на монографијата ќе биде академик Влада Урошевиќ, секретар на Oдделението за уметност на МАНУ.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Препорачуваме

Related Articles

КУЛТУРА

Расте бројот на млади читатели кои го посетуваат Саемот на книга

Различни генерации, различни интереси за одредени книжевни жанрови на годинашниот Саем на...

КУЛТУРА

Режисерот Срѓан Драгојевиќ во Скопје за промоција на негова книга поезија во издание на ТРИ

Српскиот режисер Срѓан Драгојевиќ ќе ја промовира својата книга „Чат-пат е добро...

КУЛТУРА

Започна „Крај Вардарот Џез“ – годинашното издание во чест на Мирко Попов

Во пресрет на петтото издание на фестивалот „Крај Вардарот Џез“, вчера во...

КУЛТУРА

Костадиновска-Стојчевска: Саемот на книгата, е во одбрана на раскажувачите и писменоста

Министерката за култура, Бисера Костадиновска-Стојчевска, по повод отворањето на 36. издание на Саемот...