СКОПСКИ ВЕСТИ

ПРОСЛАВА ВО ЗОО: Среќен прв роденден Буби

Денеска со голема радост скопската Зоолошка градина го прослави првиот роденден на Џамал или како што неговите зоонегуватели нагалено го нарекуваат Буби.

Џамал е првото родено двогрбо камилче во Скопје ЗОО, од мама Мираи и тато Карло кои станаа жители на скопската зоолошка во 2020 година.

„Една година љубов, радост и среќа ни носи, среќен ти прв роденден малечок и да не радуваш уште многу години“, му честитаа вработените од ЗОО на нивното милениче.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

СКОПСКИ ВЕСТИ

Пролетен маскенбал на домашни миленици

ЈП „Лајка“ в недела напрадне  на „Школка“ во Градски парк организира добра...

СКОПСКИ ВЕСТИ

Втора државна изложба на кучиња од расата „македонски паничар“

Кинолошкиот клуб „Македонски паничар“ в сабота во паркот во Ѓорче Петров ќе...

СКОПСКИ ВЕСТИ

Поставена нова урбана опрема на плоштадот во Автокоманда

Изминатиот период се реализираа активности за поставување на нова урбана опрема на...