СЦЕНА

ВО ФИЛХАРМОНИЈА: Концерт на „40 Fingers“

Во големата сала на Филхармонија вечерва за првпат во државата ќе настапи италијанскиот квартет акустични гитари „40 Fingers“ во кои членуваат италијанските гитаристи Matteo Brenci, Emanuele Grafitti, Andrea Vittori,  Enrico  Marija Milanessi.

Четворицата музичари, со сосема различни музички приказни кои преку т.н. техника „fingerpicking“ на акустични гитари истражуваат нови звучни универзуми, изведувајќи широк репертоар на оригинални дела до познати музички теми аранжирани за четири гитари. 

На концертот во Скопје, квартетот со својот препознатлив кросовер стил ќе се претстави со обработки на најпознатите музички теми – Toto – Africa, The Eagles – Hotel California, Game of Thrones Medley / The Gael (Last of Mohicans Theme song), Eric Clapton – Tears in Heaven, Queen – Bohemian Rhapsody, John Williams – Star Wars Medley,Dire Straits – Sultans of swing , The Beatles – Hey Jude.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

СЦЕНА

Викендов „Златно Славејче“ во Филхармонија, гостува познатиот рапер Пајак

Претстојниот викенд во Скопје ќе се одржи годинешното издание на реномираниот детски...

СЦЕНА

Омаж за Каталин Ладик и претставата „Слугинки“ вечерва на МОТ

Претставата „Слугинки“ во продукција на Турскиот театар во Скопје вечерва ќе биде...

СЦЕНА

Десетици театарски настани, претстави, предавања и промоции на 48 издание на Младиот отворен театар – МОТ

МКЦ го најавува 48-то издание на Млад отворен театар – МОТ, од...

СЦЕНА

Почна „Скомрахи 2023“, на програмата 25 филма и седум студентски пиеси

Со краткиот филм „Тага“ во режија на Тина Величковиќ и дипломската театарска...