СЦЕНА

ПРОМОЦИЈА НА НОВАТА ПОЕТСКА КНИГА ОД ВИОЛЕТА ТАНЧЕВА-ЗЛАТЕВА – „ГЛУВО ВРЕМЕ“

Во понеделник, на 10 април, во 19:19 часот, во Изложбениот салон на КИЦ ќе се одржи промоција на новата поетска книга од истакнатата македонска поетеса Виолета Танчева-Златева.

Збирката што се закити со „Антев златник“ во 2022 г. излегува во издание на Издавачки центар ТРИ. Илустрацијата на корицата ја изработи Стефан Златев, а дизајнот е на Ана Ќортошева. Промотор ќе биде д-р Атина Цветаноска, книжевен истражувач и член на жирито за наградата „Антево перо“, а настанот ќе го модерира Александра Јуруковска, активен проследувач на книжевните објави кај нас. Стиховите со својата интерпретација ќе ни ги доближи актерот Теоман Максут.

Новата поетска книга на Танчева-Златева се разликува од нејзините 8 претходни стихозбирки со тоа што го повикува поединецот да го разбуди во себе патриотското чувство, покажувајќи му како (не) се сака татковината.

„Ако не ние – кој? Ако не сега – кога?“ Со овие зборови од поетесата ве повикуваме на оваа несекојдневна промоција. Влезот е слободен и добредојден е секој кој е подготвен за нешто поинакво.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

СЦЕНА

Премиера на престава за млади „Адамс Фемили“ во Албанскиот театар за деца и млади

Во НУ Албански театар за деца и млади во Скопје утре вечер...

СЦЕНА

Операта „Валкира“ утре во НОБ – прво спектакуларно издание на Вагнер

Во изведба на гостите од Софиската опера и балет, утре за првпат...

СЦЕНА

Танцова претстава, филмска претпремиера, изложби за 50 години јубилеј на Францускиот институт во Скопје

Францускиот институт во Скопје годинава слави пет децении од своето основање и...

СЦЕНА

Мурад Мерзуки, кореографот на церемонијата на отворање на Олимписките игри 2024 со перформанс во Скопје

Францускиот институт во Скопје и „Танц фест“, по повод отворањето на прославата...